5 czerwca 2019 r. w Sztokholmie Great Place to Work ogłosił doroczną listę Najlepszych Miejsc Pracy w Europie. Są na niej i polskie oddziały międzynarodowych korporacji, ale najlepsze informacje dotyczą porównania z ubiegłym rokiem. Polska umocniła swoją pozycję, zdobywając wyróżnienia dla 10 firm, które w kwietniu znalazły się wśród 29 Najlepszych Miejsc Pracy w Polsce.
Firmy mogły ubiegać się o tytuł Najlepszego Miejsca Pracy w Europie w 4 kategoriach:
W kategorii firm międzynarodowych pierwsze miejsce zajęła firma informatyczna Salesforce, zatrudniająca 4947 osób. Działa w sektorze technologii informacyjnych na rynkach niemieckim, holenderskim i francuskim.
Natomiast firmy, w których sukcesie udział miały także ich polskie oddziały, to The Adecco Group (2. miejsce), Cisco Systems (5. miejsce), American Express (8. miejsce), SAS Institute (9. miejsce), Volkswagen Financial Services (11. miejsce), Cadence Design Systems (12. miejsce), EY (13. miejsce) oraz Amgen (17. miejsce).
W klasyfikacji 30 najlepszych dużych firm liderem została belgijska firma handlowa Shoenen Torfs. Polskę, podobnie jak przed rokiem, reprezentują na tej liście Sii Polska oraz Objectivity.
Na szczycie zarówno średnich, jak i małych najlepszych europejskich miejsc pracy znalazły się szwedzkie firmy z sektora IT. Na liście 50 najlepszych organizacji zatrudniających poniżej 500 pracowników pierwsze miejsce zajęła firma Cygni, natomiast wśród firm zatrudniających poniżej 50 osób pierwsze miejsce przypadło firmie Regent.
Przedstawiciele firmy Regent chwilę po tym, jak wyszli z gali rozdania nagród Najlepszych Miejsc Pracy w Europie 2019 (fot. materiały prasowe)
Firmy informatyczne oraz świadczące usługi profesjonalne są najliczniej reprezentowane wśród laureatów, ale na listach obecne są organizacje z 14 różnych sektorów, od transportu po budownictwo. To kolejny dowód, że ani wielkość firmy, ani branża nie przesądzają o tym, czy organizacja stanie się dla swoich pracowników świetnym miejscem pracy.
Natomiast tym, co łączy wszystkich laureatów, jest umiejętność stworzenia środowiska pracy, w którym każdy pracownik bez względu na pełnioną funkcję czuje się szanowany i ceniony za swój wkład w rozwój firmy.
92 proc. zatrudnionych w tych firmach potwierdziło, że czują się traktowani w pracy jak pełnoprawni członkowie zespołu niezależnie od zajmowanego stanowiska, a 88 proc. zadeklarowało, że kierownictwo stara się brać pod uwagę ich pomysły i sugestie.
Czytaj też: Polska w pogoni za bogatą Europą. Potrzeba jeszcze wiele zmian
- Nie jest przypadkiem, że organizacje, które najbardziej stawiają na różnorodność, są zarazem najbardziej innowacyjne - podsumował Michael C. Bush, szef Great Place to Work. Jest przekonany, że badanie będące podstawą zestawienia pokazuje firmy, które "potrafią korzystać z potencjału swoich ludzi i kreatywnych pomysłów".
Przekonuje on, że takie przedsiębiorstwa rodzą się w każdym miejscu. I jeśli tylko wykorzystają one swój potencjał, osiągają najwyższy poziom innowacyjności, a ich wzrost przychodów jest 5,5 raza większy od firm mniej nastawionych na różnorodność.
Reprezentacja poszczególnych krajów na liście 125 Najlepszych Miejsc Pracy w Europie 2019. (źródło: materiały prasowe/Great Place to Work)
Wyróżnienia specjalne
Firma konsultingowa Baringa z siedzibą w Wielkiej Brytanii (7. miejsce na liście Dużych Najlepszych Miejsc Pracy) została dodatkowo uhonorowana nagrodą specjalną za stworzenie kultury organizacyjnej sprzyjającej rozwojowi innowacyjności wśród pracowników. Aż 90 proc. pracowników firmy potwierdziło, że ich pomysły są brane pod uwagę przez przełożonych.
Szwedzka firma telekomunikacyjna Key Solutions (4. miejsce na liście Najlepszych Średnich Miejsc Pracy) została wyróżniona nagrodą specjalną za wyjątkową troskę, jaką otaczani są pracownicy. 100 proc. (to imponujący wynik) pracowników firmy zadeklarowało, że czują się doceniani przez przełożonych i że w firmie panuje rodzinna atmosfera.
Trzecią wyróżnioną firmą zostało Cisco (5. miejsce na liście Najlepszych Międzynarodowych Miejsc Pracy) reprezentujące branżę IT. To nagroda za stworzenie wspaniałego miejsca pracy dla wszystkich pracowników bez względu na to, kim są i jakie zadania w firmie wykonują. Cisco zostało w tym roku szczególnie docenione za umiejętne wdrożenie polityki gwarantującej równość traktowania, pełną integrację i odpowiednią reprezentację kobiet na wszystkich stanowiskach. 94 proc. pracowników Cisco przyznało, że płeć pracownika nie wpływa na sposób jego traktowania.
- Czy to duża firma, czy mała, tegoroczni laureaci konkursu Best Workplaces in Europe pokazują, że stworzenie wspaniałego miejsca pracy dla wszystkich jest w zasięgu każdej organizacji. Gratulujemy im i doceniamy ich starania podczas wytyczania drogi ku przyszłości, która będzie lepsza dla biznesu, lepsza dla ludzi i lepsza dla świata - powiedział Michael C. Bush.
KOMENTARZE (0)