PARTNERZY PORTALU

Oto jak zwolnić pracownika z klasą. Zadowolone będą obie strony

 • Katarzyna Domagała-Szymonek
  KDS
 • 22 sie 2021 0:01

Zwolnienia pracowników są naturalnym elementem życia przedsiębiorstwa. Jak jednak pokazują doświadczenia, firmy nie do końca radzą sobie z tym działaniem. Nerwy, chaos i niezadowolenie, jakie się wówczas pojawiają, nie przysłużą się rozwojowi firmy. A wcale tak nie musi być. Zwolnienia można przeprowadzić tak, by firma i pracownik zakończyli je z przysłowiowym uśmiechem na ustach.

Oto jak zwolnić pracownika z klasą. Zadowolone będą obie strony
W dobie pandemii, jak i każdego kryzysu, przedsiębiorstwa stają przed koniecznością redukcji personelu (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • W czasie pandemii liczba wręczanych wypowiedzeń poszła mocno w górę. Dla pracowników działów HR był to dodatkowy stres.
 • W tym samym czasie outplacement nabrał większego znaczenia. Bo rozstanie się z klasą jest możliwe i bardzo ważne.
 • Niezadowoleni i byli pracownicy są głównym źródłem informacji o firmie dostępnych w Internecie - Katarzyna Richter, specjalista w zakresie HR i psychologii międzykulturowej.

Polski rynek pracy ma się dobrze. Nadal mamy do czynienia z niskim bezrobociem (z danych GUS wynika, że stopa bezrobocia rejestrowanego wynosi obecnie 6.3 proc.). Przed przedsiębiorcami jednak kilka wyzwań. Jak wynika z 43. edycji badania "Plany Pracodawców" przeprowadzanego przez Instytut Badawczy Randstad i Gfk Polonia, o rekordowe 12 punktów proc. wzrósł odsetek firm, które planują tworzyć nowe miejsca pracy w kolejnym półroczu. Takie zamierzenia ma obecnie blisko 30 proc. przedsiębiorców i to wynik nie tylko lepszy od bardzo wstrzemięźliwych deklaracji w okresie pandemii, ale także lepszy od ostatniego badania przed pandemią z końca 2019 roku (24 proc.).

Mimo tego optymizmu nadal są firmy, które planują zmniejszyć liczbę pracowników. Z badania Randstad wynika, że taki zamiar ma 3 proc. zapytanych przedsiębiorstw. I to oni powinni pamiętać, by zwrócić szczególną uwagę na to, jak potraktują pracowników, z którymi się rozstają.

Zwolnienie, zawsze trudna sprawa

- W dobie pandemii, jak i każdego kryzysu, przedsiębiorstwa stają przed koniecznością redukcji personelu. Często są to pracownicy kompetentni, efektywnie realizujący cele i zadania stanowiskowe, wobec których w normalnych warunkach organizacja nie podjęłaby decyzji o zwolnieniu. Dla wielu firm i osób nimi zarządzających jest to bardzo trudna, lecz konieczna do podjęcia decyzja personalna wynikająca często z przesłanek tylko i wyłącznie ekonomicznych - w rozmowie z PulsHR.pl komentowała te kwestie Anna Kuziemko business partner w K&K Selekt Centrum Doradztwa Personalnego.

Jak dodawała, przeprowadzenie zwolnień zawsze jest trudnym wyzwaniem. Bo z jednej strony jest firma, która stoi przed dylematem "zwolnić część pracowników albo po równi pochyłej zmierzać do utraty płynności finansowej", z drugiej mamy pracownika kompetentnego, związanego z firmą przez wiele lat, lojalnego i ...zdruzgotanego zaistniałą sytuacją (tym, „co firma mi zrobiła, mimo że tak wiele dla niej poświęciłem”?).

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (5)

Do artykułu: Oto jak zwolnić pracownika z klasą. Zadowolone będą obie strony

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Tomcio 2021-08-23 23:23:26

  Nie na się co rozczulać, na dostarczenie pracodawcy wypowiedzenia zawsze jest zły moment, tak samo jak na dostarczenie wypowiedzenia pracownikowi. Różnica jest taka; to wtedy zazwyczaj pracownik szuka schronienia na L4, taka prawda. Umowa jest zawarta i każda ze stron może ja w dowolnym momencie rozwiązać, zawsze to będzie zlymoment dla którejś ze stron.

  • Adam 2021-08-24 08:18:43

   Zgodnie z KP rozwiązanie umowy o pracę na czas nieokreślony, nie jest proste dla pracodawcy (dla pracownika jest tak samo proste jak każdej innej umowy). Pracodawca musi podać powód rozwiązania umowy. Tak więc, nie mogę się zgodzić, że UoP (jak każdą inną umowę) można rozwiązać w dowolnym momencie. KP dba bardziej o prawa pracownika niż pracodawcy.

 • Anna 2021-08-23 21:47:32

  Rzadko, ktory pracodawca potrafi zwolnić z klasą. DO mnie po 12 godz pracy w nocy zadzwonila Pani kierownik ,że po 10 latach nie przedłużają umowy. Nie liczyło się, że pracowałem w najgorszym okresie covidowym. Całkowity brak szacunku,nie potrafiła mi spojrzeć w oczy.

 • . 2021-08-23 20:50:38

  Zwolnienie z klasą wygląda tak. 25 lat pracy, na odpowiedzialnych stanowiskach, praca zdalna, telefon i od razu w trakcie rozmowy email. Wszystko w białych rękawiczkach, bo przecież jest pandemia. Na trzy miesiące przed ukończeniem 61 roku życia, bez szans na nową pracę. Faktycznie, z uśmiechem na twarzy.

 • EBW 2021-08-23 19:22:08

  Pracodawca nie liczy sie nigdy z pracownikiem, no tak jal u mnie, szefowa mnie obgadywala, dyrektorka nic mnie nie sluchala i to w PAN. Gdybym wiedziala,ze tak mnie potraktuja, nigdy nie chcialabym byc naukowcem. To dzieki takim ludziom zle sie dzieje z pracownikami, za takich odrazu PIP powinien sie brac. Pracodawcy, ktorzy szanuja pracownika to rzadkosc w tym kraju. Avto podle o antyludzkie

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA