PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Oto idealny pracodawca na trudne czasy

  • KDS
  • 13 wrz 2022 20:00

Idealny pracodawca, zdaniem pracowników, w czasach zawirowań gospodarczych, z jakimi obecnie się mierzymy, powinien mieć kilka kluczowych cech. Te najważniejsze to gotowość do oferowania wysokich wynagrodzeń, ale także elastyczne podejście do potrzeb zespołu, stabilna i mocna pozycja czy otwarta komunikacja.

Oto idealny pracodawca na trudne czasy
Kiedy sytuacja gospodarcza staje się trudniejsza, to pieniądze stają się główną kartą przetargową na rynku pracy (fot. Unsplash/Árpád Czapp)
REKLAMA
  • W czasie kryzysu jawność wynagrodzeń nabiera znaczenia, a pieniądze stają się główną kartą przetargową.
  • 71 proc. badanych przez Pracuj.pl przyznało, że chętniej złoży swoje CV do firmy, która stosuje jawność płac w ogłoszeniach o pracę.
  • Kandydaci oczekują również elastyczności. - Dziś wymarzony pracodawca niekoniecznie musi znajdować się fizycznie tam, gdzie mieszkamy - przekonuje Aleksandra Skwarska z Grupy Pracuj.

Od ponad 2,5 roku pracownicy w Polsce funkcjonują na rynku pracy, którego ewolucja nabrała szczególnie dużego tempa. Wybuch pandemii koronawirusa i jej gospodarcze konsekwencje, wzrost zapotrzebowania na pracowników i oczekiwań płacowych, a w końcu wojna w Ukrainie wprowadziły wiele czynników wpływających na postawy zawodowe Polaków.

W takich okolicznościach osoby szukające pracy na nowo definiują pojęcie dobrego pracodawcy, dopasowanego do nowej rzeczywistości. O to, jakie powinien mieć cechy zapytał portal rekrutacyjny Pracuj.pl. Wyniki przedstawił w opublikowanym we wtorek 13 września raporcie "Dobry pracodawca na trudne czasy".

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Wynagrodzenie - główny powód zmiany pracy 

Dla 78 proc. badanych przez Pracuj.pl to wyższe wynagrodzenie jest główną przyczyną poszukiwania nowego pracodawcy.

Kandydatom zależy, by warunki finansowe były jasno zdefiniowane już na etapie oferty. 71 proc. badanych twierdzi, że chętniej aplikowaliby na ofertę, która od razu informuje o widełkach płacowych, bez zwlekania z podaniem szczegółów do dalszych etapów rekrutacji. Co więcej, w kontekście wysokiej inflacji większość Polaków uważa otwartą komunikację wynagrodzeń nie tylko za skuteczną zachętę do starania się o pracę, ale także powinność firm. Taką opinię wyraża aż 64 proc. badanych przez Pracuj.pl.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Oto idealny pracodawca na trudne czasy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA