Oto co "myśli" o nas Google. Te stereotypy mogą zaszkodzić?

• Jeśli wierzyć podpowiedziom wyszukiwarki Google pojawiającym się po wpisaniu nazw narodowości, mało kto może pochwalić się dobrą opinią.
• Kiedy jednak dochodzi do rekrutacji i zarządzania pracownikami różnych nacji, kompetencje muszą wziąć górę nad stereotypami.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Oto co "myśli" o nas Google. Te stereotypy mogą zaszkodzić?

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

1 lip 2016 12:52


Niemcy są bogaci, Polacy powolni, a Rosjanie szaleni. Tak przynajmniej twierdzą podpowiedzi Google. Nie jest to oczywiście żadne narzędzie badawcze, ale pokazuje, jakie stereotypy są żywe wśród internautów.

Większość z nich – czego można się spodziewać – jest negatywna. Podpowiedzi wyświetlane zarówno w języku polskim, jak i angielskim, niestety często sugerują zirytowanie innymi nacjami.

– Stereotypy najczęściej są pejoratywne. Wystarczy spojrzeć na opinie na temat mniejszości religijnych i narodowych. O Polakach jako o pracownikach też słyszy się dużo niepochlebnych rzeczy. Jeszcze kilka lat temu funkcjonowały opinie, że Polacy to na pewno złodzieje, trzeba uważać, zginie ci samochód, Polacy piją. Na szczęście to się zmienia. Od kilku lat, szczególnie od dużej fali emigracji po dołączeniu do UE, kiedy spotykam osoby ze Starej Unii – z Wielkiej Brytanii, Francji, Holandii czy Belgii – to słyszę same dobre rzeczy na temat Polaków – zauważa Ewa Gołębiewska-Krzyżan, dyrektor HR w Capgemini Poland, gdzie pracują osoby z różnych krajów i to w dużej liczbie.

Tylko część podpowiedzi Google świadczy o pochlebnych opiniach. Wyszukujemy miłych słów na temat Węgrów i... Holendrów – choć nie wiadomo, jak duża część zapytań pochodzi od przedstawicieli tych właśnie narodów.

Niektóre zapytania są czysto informacyjne. Ludzie sprawdzają, dlaczego Duńczycy są najbardziej zadowoleni z życia (według "British Medical Journal"), czy Czesi są najbardziej zlaicyzowanym narodem Europy, czy Rumuni są tym samym, co Romowie i w którą stronę kręcą głową Bułgarzy.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

zchrjsh 2016-10-17 10:19:53

Why Jews are... Pustka.

emsi25 2016-07-01 14:11:58

Wpisz w google ,,fajne masz`` a dowiesz sie co Polacy maja fajnego w sobie i za co nas lubia. Tego nie wiedzialem wczesniej. Polecam sie dowiedziec.