PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Oto co już teraz mogą zrobić firmy, by nowi pracownicy nie byli potrzebni

 • Justyna Koc
  jk
 • 27 cze 2021 0:01

Kompetencje, ich deficyt i niedopasowanie są przedmiotem dyskusji ekspertów od wielu lat. Postępujące zmiany w otoczeniu pogłębiają problem i wymagają podjęcia natychmiastowych działań. Programy dotyczące „career mobility", czyli mobilności pracownika w ramach organizacji, nie są już tylko możliwością, ale stają się koniecznością.

Oto co już teraz mogą zrobić firmy, by nowi pracownicy nie byli potrzebni
Rozwój kompetencji jest niepodważalnym elementem budowania przewagi konkurencyjnej przedsiębiorstw (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • W obliczu rosnącego deficytu kompetencji na zewnętrznym rynku firmy sięgają po rozwiązania w zakresie mobilności pracowników i zarządzania ich karierą wewnątrz organizacji.
 • Coraz częściej spotykamy się z redeploymentem, czyli procesem systematycznego łączenia otwartych lub planowanych wakatów z zatrudnionymi pracownikami w oparciu o ich cele, umiejętności i doświadczenie.
 • Dobrze przygotowana polityka zatrudnienia ogranicza konieczność stosowania rozwiązań replaceable, polegających na jednoczesnym zwalnianiu i zatrudnianiu pracowników.

Na strukturę polskiego rynku pracy wpływ mają w dużej mierze dwa czynniki - demografia i automatyzacja. Według prognoz GUS w ciągu najbliższych 30 lat liczba osób w wieku produkcyjnym w Polsce zmniejszy się o 17 proc.

Dodatkowo nakładają się na to procesy automatyzacji, które na nowo definiują kompetencje potrzebne na rynku pracy. Prawie 14 proc. miejsc pracy w krajach OECD prawdopodobnie zostanie zautomatyzowanych, a kolejne 32 proc. jest w wysokim stopniu zagrożone częściową automatyzacją.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Nowa rzeczywistość na rynku pracy

Zmiany te znacznie przyspieszyła pandemia. Według raportu „The Future of Jobs 2020” World Economic Forum ponad 80 proc. kadry zarządzającej w firmach przyspiesza plany cyfryzacji procesów pracy i wdrażania nowych technologii. Przedsiębiorcy szacują, że około 40 proc. pracowników będzie wymagało przekwalifikowania, a 94 proc. liderów biznesowych zgłasza, że oczekuje od pracowników zdobywania nowych umiejętności w pracy. Zgodnie z prognozami, do 2025 roku ludzie i maszyny podzielą się zadaniami w proporcji 50-50, a na świecie zniknie powstanie 97 milionów nowych miejsc pracy w obszarach sztucznej inteligencji, gospodarki ekologicznej i opieki.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Oto co już teraz mogą zrobić firmy, by nowi pracownicy nie byli potrzebni

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Realia 2021-06-27 12:53:58

  Jak zapłacą, to czemu nie. Bez pieniędzy, to nie wiem, nie znam się zarobiony jestem.

REKLAMA
 • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA