PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Great Place to Work: Mars, Volkswagen, Cisco, Microsoft w gronie europejskich laureatów

  • Autor: jm
  • 17 cze 2016 13:59

• Instytut Great Place to Work ogłosił listę 100 Najlepszych Miejsc Pracy w Europie.
• Laureaci zostali wybrani spośród blisko 2,3 tys. laureatów 19 list krajowych, w których Great Place to Work organizuje swój konkurs.
• W tym roku do grona zwycięzców zaklasyfikowało się dziewięć firm, które są obecne także w Polsce.

Great Place to Work: Mars, Volkswagen, Cisco, Microsoft w gronie europejskich laureatów
W tym roku najlepszym międzynarodowym miejscem pracy został Mars. (Fot.: greatplacetowork.com)
REKLAMA

Na listę 100 Najlepszych Miejsc Pracy w Europie składają się trzy klasyfikacje: 25 Najlepszych Międzynarodowych Miejsc Pracy, 25 Dużych Miejsc Pracy i 50 Małych i Średnich Miejsc Pracy.

W tym roku najlepszym międzynarodowym miejscem pracy został Mars, zwycięzcą wśród dużych firm została francuska firma Davidson, która obroniła swoją pozycję lidera sprzed roku, a pierwsze miejsce wśród firm małych i średnich przypadło fińskiej firmie Vincit.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Co prawda firm o całkowicie polskim kapitale nie ma wśród małych, średnich, a tym bardziej dużych najlepszych europejskich organizacji, ale – podobnie jak w poprzednich latach – mamy naszą reprezentację wśród najlepszych międzynarodowych miejsc pracy. W tym roku aż 9 firm zaklasyfikowało się do grona zwycięzców, także dzięki sukcesom swoich polskich oddziałów. Są nimi: Daimler Financial Services (w Polsce reprezentowany przez Mercedes-Benz Bank), EMC, Cisco, Hilti, Volkswagen Financial Services (w Polsce Volkswagen Bank Polska), Microsoft, Novo Nordisk, Cadencei Diageo.

Jeśli chcielibyśmy porównywać się w tej stawce z innymi krajami, to Wielką Brytanię na liście Najlepszych Międzynarodowych Miejsc Pracy reprezentuje aż 19 spółek, Niemcy 16, a Hiszpanię i Włochy po 14. Jednak z drugiej strony, skandynawskie kraje, jak Szwecja i Dania, mają mniejszy od Polski udział w międzynarodowych sukcesach, bo wprowadziły w tej kategorii tylko po 7 firm.

Analizując całe tegoroczne zestawienie stu najlepszych miejsc pracy pod względem udziału poszczególnych krajów, dowiemy się, gdzie warto udać się w poszukiwaniu wyjątkowych organizacji. Otóż w pierwszej kolejności należałoby odwiedzić Wielką Brytanię (33 firmy w zestawieniu). Na podium znalazły się także Niemcy (25 firm) oraz Dania (18 firm).

Pod względem sektorów gospodarki, do których przynależą najlepsze europejskie miejsca pracy, na pierwszym miejscu pozostaje branża IT, bardzo mocno reprezentowana szczególnie w rankingu firm małych i średnich. Mocną pozycję utrzymują także firmy z sektora usług profesjonalnych, a w przypadku rankingu firm międzynarodowych – firmy z branży produkcyjnej.

Oto pełna lista 100 Najlepszych Miejsc Pracy w Europie:

25 Najlepszych Międzynarodowych Miejsc Pracy

25 Dużych Miejsc Pracy (zatrudniających ponad 500 osób)

50 Najlepszych Małych i Średnich Miejsc Pracy

Nagrody specjalne - "naczelnik serdeczności" i "ludzkie" forum

Tradycją konkursu na najlepsze europejskie miejsca pracy są nagrody specjalne, przyznawane laureatom rankingu nie tylko za wyjątkowe programy i praktyki organizacyjne, ale także konkretne inicjatywy lub obyczaje, które czynią firmę wyjątkową na tle innych wspaniałych miejsc pracy.

W kategorii firm międzynarodowych nagroda specjalna powędrowała do norweskiego oddziału firmy farmaceutycznej Abbvie za organizację niezwykłego przyjęcia bożonarodzeniowego. Przyjęcie zostało wydane dla ulicznych sprzedawców bezpłatnej gazety w Oslo, wśród których są zarówno bezdomni, jak i osoby zmagające się z uzależnieniami. Pracownicy firmy zajęli się nie tylko organizacją przyjęcia, ale także obsługą, a nawet myciem i bawieniem gości.

W kategorii firm małych i średnich wyróżniony został producent drzwi, okien i bram, firma Coplaning z Luksemburga, za nietypowe, pełne troski i zaangażowania działania podejmowane przez żonę właściciela na rzecz pracowników i ich rodzin. Roswitha Schmitz pełni w Coplaning rolę „naczelnika serdeczności” – codziennie rozmawia z pracownikami o ich sprawach oraz ma zwyczaj wysyłania wszystkim dzieciom pracowników kartek z życzeniami urodzinowymi aż do chwili, gdy osiągną pełnoletniość.

Wśród firm dużych dostrzeżono inicjatywę firmy komputerowej Rackspace z Wielkiej Brytanii. W Rackspace powołano do życia forum Rackspace::Solve, na którym klienci firmy mogą opowiedzieć o problemach, przed którymi stanęli i które rozwiązali dzięki pomocy Rackersów, czyli pracowników firmy. Forum umożliwia pracownikom bezpośredni kontakt z klientami, dzięki czemu czują „ludzki” aspekt swojej pracy i na co dzień mają wiele powodów do satysfakcji.

Nagrodę specjalną otrzymały również następujące firmy: Cisco - za światowej klasy praktyki w obszarze rozwoju pracowników; Microsoft - za oryginalne i świetnie zaprojektowane praktyki w obszarze doceniania pracowników za ich indywidualny wkład w rozwój i sukcesy firmy; Volkswagen -za liczne i przyjazne praktyki, które ułatwiają pracownikom zachowanie równowagi pomiędzy pracą a życiem osobistym i rodzinnym.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Great Place to Work: Mars, Volkswagen, Cisco, Microsoft w gronie europejskich laureatów

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA