×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Oto 10 największych firm rodzinnych na świecie

  • Autor: jk
  • Opublikowano: 12 lis 2014 11:20

Firmy rodzinne stanowią 19 proc. firm notowanych na liście Fortune Global 500, natomiast w 2005 r. było ich 15 proc. - wynika z analizy McKinsey. Które z nich mają największe przychody?

Oto 10 największych firm rodzinnych na świecie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

„The Economist” stworzył ranking 10 największych spółek rodzinnych. Aby znaleźć się na liście, w firmie największym udziałowcem musi być rodzina, która posiada minimum 18 proc. akcji spółki, a także ma prawo wyznaczania prezesa.

Czytaj też: Z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciu? A w Polsce jest ponad milion rodzinnych biznesów

Pierwsze miejsce zdobył amerykański gigant handlu detalicznego Walmart z przychodem uzyskanym w 2013 r. w wysokości 476,3 mld dol. To niemal dwa razy więcej niż Volkswagen Group, która zajęła drugą pozycję (261,7 mld dol.). Jako trzeci na podium znalazł się brytyjsko-szwajcarski koncern Glencore, który zajmuje się wydobyciem i obrotem surowcami mineralnymi.

Czwarte miejsce zdobył Samsung Electronics, który w 2013 r. uzyskał przychód w wysokości 209 mld dol. Zaraz za nim znalazł się Philips 66 - amerykańska firma petrochemiczna zajmująca się rafinacją ropy naftowej, jej transportem, a także dystrybucją paliw.

Na szóstej pozycji uplasowała się firma inwestycyjna Exor (151,1 mld dol.), natomiast na siódmej - Ford, którego przychody w 2013 r. wyniosły 146,9 mld dol. Ósme miejsce przypadło rosyjskiemu przedsiębiorstwu działającym w sektorze naftowym - Lukoilowi (141,4 mld dol.).

Czytaj też: Wyzwania firm rodzinnych? Komunikacja międzypokoleniowa i sukcesja

Na dziewiątej pozycji znalazł się firma z branży medycznej i farmaceutycznej - McKesson (137,6 mld dol.). Listę zamyka tajwański Foxconn, który zajmuje się wytwarzaniem na zamówienie zewnętrznych firm tak znanych urządzeń jak iPhone, Playstation, XBox czy Kindle. Przychody firmy w 2013 r. wyniosły 109,9 mld dol.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Oto 10 największych firm rodzinnych na świecie
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA