PARTNERZY PORTALU

Oto 10 najważniejszych trendów na rynku pracy w 2023 roku

  • KDS
  • 22 gru 2022 20:00

Kolejne wzrosty płac (które i tak nie zrekompensują tempa wzrostu inflacji), rosnąca rola mądrego zarządzania oraz ciągła potrzeba zdobywania nowych umiejętności. To kilka z dziesięciu najważniejszych trendów na rynku pracy w 2023 roku. Co jeszcze znalazło się na liście?

Oto 10 najważniejszych trendów na rynku pracy w 2023 roku
Trend, który w 2023 roku będzie nabierał na sile to z pewnością rekrutacja w metaversum. (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Nowy rok jak zawsze przynosi nowe wyzwania. Na co powinniśmy się naszykować w 2023 roku?
  • Zapowiadane zmiany w prawie to jedno, m.in. Sejm jest na finiszu prac odnoście uregulowania w Kodeksie pracy zasad pracy zdalnej. Nowe wytyczne nałożą na firmy sporo dodatkowych obowiązków.
  • Trend, który w 2023 roku będzie nabierał na sile to z pewnością rekrutacja w metaversum. - W ciągu najbliższego roku będziemy świadkami dalszego rozwoju nowych technologii w HR - mówi Karolina Bucka, team leader, Antal IT Services.

W listopadzie inflacja wyniosła ponad 17 proc. To jeden z najwyższych wyników od ponad dwóch dekad. I choć podwyżki również są rekordowe - sięgające 12-13 proc. - to nie ma szans, by pracodawcy zrekompensowali pracownikom w pełni wysoką inflację.

 - Z danych GUS wynika, że w listopadzie wynagrodzenia w ciągu roku wzrosły o 13,9  proc. Oznacza, że Polacy dalej tracą realnie, ponieważ inflacja przekracza 17 proc. Ten stan rzeczy trwa już od kilku miesięcy i nie ulegnie zmianie - przyznaje Mariusz Zielonka, ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan.

1. Inflacja napędza i będzie napędzać podwyżki 

Pracownicy nie ukrywają, że będą oczekiwali wyrównania inflacyjnej straty. Podczas rozmów ze specjalistami i menedżerami słyszy się, iż będą domagali się gwałtownych podwyżek w 2023 r. Część organizacji jest tego świadoma i mówi o konieczności wyrównania płac pracowników, ale nie wszystkie.

- Na przestrzeni ostatnich miesięcy inflacja rosła z powodu wzrastających kosztów produkcji, cen surowców czy relatywnie wysokiego popytu, co pozwalało przedsiębiorstwom przenosić koszty na konsumentów. W 2023 roku oczekuje się, że inflacja utrzyma się w większości państw, w tym w Polsce, na podwyższonym poziomie, głównie ze względu na wzrost cen energii. Zgodnie z Raportem o inflacji NBP podwyżki wynagrodzeń rok do roku w 2023 roku wyniosą 12,8 proc. w pierwszym kwartale i 10,3 proc. w ostatnim - komentuje Michał Borkowski, sector manager, Antal Finance & HR.

2. Większy odzew na oferty pracy

Pogarszająca się sytuacja finansowa powoduje też, że pracownicy zaczynają chętniej szukać nowej, lepiej płatnej pracy. Z badania Antal wynika, że wśród osób, które oceniają, że w ostatnim roku ich sytuacja na rynku zdecydowanie się poprawiła 23 proc. szuka aktywnie pracy. Wśród tych, którzy twierdzą, że raczej się poprawiła – już 49 proc. przegląda oferty, a wśród osób, które zdecydowanie nie widzą plusów – 76 proc. 

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Oto 10 najważniejszych trendów na rynku pracy w 2023 roku

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA