PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Oto 10 najlepszych pracodawców Polski Wschodniej

Konkurs Top Pracodawcy Polski Wschodniej rozstrzygnięty. Dziesięciu najlepszych pracodawców odebrało wyróżnienia w trakcie uroczystej gali, która miała miejsce podczas III Wschodniego Kongresu Gospodarczego. Oto najlepsi pracodawcy w regionie.

Oto 10 najlepszych pracodawców Polski Wschodniej
Najlepsi pracodawcy Polski Wschodniej 2016 podczas uroczystej gali wręczenia nagród w trakcie III Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku. (fot. PTWP)
REKLAMA

W województwie lubelskim - Lubelski Węgiel Bogdanka i Pol-Inowex, w podkarpackim – Polskie Zakłady Lotnicze i Asseco Poland, w podlaskim – SaMASZ i Unibep, w świętokrzyskim – Kolporter i VIVE Group, w warmińsko-mazurskim – Expom i Wipasz – to 10 firm wyróżnionych w konkursie Top Pracodawcy Polski Wschodniej 2016. Nagrody zostały wręczone podczas III Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku (Eastern Economic Congress – EEC).

– Naszym celem było wyłonienie dziesięciu wyróżniających się pracodawców z pięciu wschodnich województw naszego kraju. W gronie laureatów znalazły się firmy nowocześnie zarządzane, stawiające na innowacyjność, znaczące w swoich branżach. – powiedział w trakcie gali wręczania nagród Wojciech Kuśpik, prezes grupy PTWP, inicjator i organizator Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Wśród kryteriów oceny ważną rolę zajmowały też wysokie standardy relacji między menedżerami, pracownikami i otoczeniem społecznym, w którym na co dzień przedsiębiorstwa działają - dodał Rafał Kerger, redaktor naczelny PulsHR.pl.

- Zawsze taka nagroda, która związana jest z ludźmi bardzo cieszy. Miło być w takim towarzystwie. Zatrudniamy ponad 1200 osób, a pół tysiąca z nich inżynierowie - powiedział odbierając nagrodę Leszek Gołębiecki, prezes firmy Unibep. - Stworzyliśmy naprawdę świetną kulturę organizacyjną, i tę nagrodę chciałbym dedykować naszej załodze, bo to ona ją stworzyła - dodał.

- Mamy świadomość, że pracownik to największa wartość naszej firmy - powiedziała z kolei odbierając wyróżnienie Monika Walczak, dyrektor HR w firmie Expom.

Inną z wyróżnionych firm zostały Polskie Zakłady Lotnicze. - 300 inżynierów pracuje nad rozwiązaniami, które będą w przyszłości wykorzystywane w statkach powietrznych. Mamy nadzieję, że również w tym regionie (Polska Wschodnia - przyp.red.) będzie w przyszłości również produkcja - powiedział Andrzej Talaga, dyrektor ds. komunikacji Polskich Zakładów Lotniczych.

Szymon Kuprian, dyrektor finansowy grupy Wipasz obiecał odbierając nagrodę, że firma nie spocznie na laurach: - Będziemy dalej się rozwijać i inwestować – w środki trwałe i w ludzi, bo to oni tak naprawdę są największym kapitałem firmy.

A oto wszyscy laureaci konkursu TOP Pracodawcy Polski Wschodniej 2016:

Asseco Poland – firma z Rzeszowa, jest obecnie największą polską firmą informatyczną notowaną na GPW w Warszawie oraz 6. producentem oprogramowania w Europie. Specjalizuje się w produkcji i rozwoju oprogramowania – ponad połowa banków działających w Polsce korzysta z rozwiązań informatycznych stworzonych przez Asseco. Firmę założył 25 lat temu Adam Góral, który wciąż stoi na jej czele i sprawuje funkcję prezesa. Jak sam mówi: „Zaczynaliśmy lokalnie, ale myślimy globalnie”. Rozwiązania Grupy Asseco są dziś wdrażane w 54 krajach na całym świecie, a zespół pracowników liczy już blisko 21 tys. osób, z czego ok. 5 tys. osób w Polsce. 45 proc. załogi stanowią kobiety, a 35 proc. zatrudnionych osób to programiści. Pracownicy mogą brać udział w licznych szkoleniach oraz kursach językowych. Ponadto firma przez cały rok organizuje również programy praktyk i staży. Zatrudnionym w Asseco pracodawca oferuje dostęp do opieki medycznej, ubezpieczenia grupowe oraz fundusz pożyczkowy, a ci bardziej aktywni mogą dołączyć do zespołu sportowego – Asseco Active Team. Każdego roku pracownicy firmy włączają się także w akcję charytatywną Asseco „Pomagamy” oraz wyjeżdżają na spotkania integracyjne, by wspólnie świętować sukcesy firmy.

Expom – firma z ponad 60-letnim doświadczeniem w produkcji wielkogabarytowych konstrukcji stalowych na potrzeby branż m.in. morskiej, energetycznej i maszynowej. 98 proc. produkcji spółki trafia na eksport. Expom to firma z Kurzętnika (woj. warmińsko-mazurskie), która obecnie zatrudnia ponad 200 osób, w tym blisko 20 wysoko wykwalifikowanych inżynierów – posiada własne biuro technologiczno-konstrukcyjne. Firma podejmuje wiele inicjatyw na rzecz swoich pracowników – organizuje m.in. Akademię Expom, która stanowi program podnoszenia kwalifikacji zatrudnionych. Szkolenia dotyczą zarówno umiejętności miękkich, jak i kompetencji zawodowych. Firma wprowadziła również inicjatywę Innowacyjny Expom, w ramach której pracownicy mogą zgłaszać zmiany i usprawnienia w firmie, a za najlepsze koncepcje otrzymywać nagrody finansowe. Ponadto pracownicy mogą uzyskać dofinansowanie na swoje pasje sportowe, a w ramach programu Baby Team – świeżo upieczeni rodzice otrzymują od firmy wyprawki. Expom dba jednak nie tylko o swoich aktualnych pracowników, ale również o tych przyszłych. W spółce działa Warsztat Szkolny, w którym zawód zdobywają już gimnazjaliści. Obecnie ok. 40 proc. pracowników to właśnie absolwenci Warsztatu. Na czele firmy stoi Rafał Domżalski.

Kolporter – największy dystrybutor prasy w Polsce. Oferuje obsługę punktów handlowych i sieci sprzedaży oraz świadczy usługi logistyczne i reklamowe. Ponadto jest właścicielem ponad tysiąca Saloników Prasowych. Firma powstała w 1990 r. i obecnie zatrudnia blisko 1,5 tys. pracowników, którym zapewnia dostęp do nowoczesnych narzędzi pracy, a także szkolenia umożliwiające podnoszenie kwalifikacji. Na czele jednej z największych firm w województwie świętokrzyskim stoi Krzysztof Klicki.

Lubelski Węgiel Bogdanka – jeden z liderów rynku producentów węgla kamiennego
w Polsce oraz przedsiębiorstwo, które zatrudnia największą liczbę pracowników w województwie lubelskim – blisko 5 tys. osób. Podstawą polityki personalnej spółki jest zapewnienie odpowiednich kompetencji kadr poprzez system szkoleń i treningów. Pracownicy są zatrudniani na podstawie umów o pracę na czas nieokreślony, a wynagrodzenia w grupie kapitałowej są jednymi z najwyższych w branży węgla kamiennego oraz w regionie lubelskim. Zatrudnieni w Bogdance mogą liczyć na pakiet świadczeń socjalnych, obejmujący m.in. szkolenia, naukę języka obcego, dofinansowanie uczestnictwa w wydarzeniach kulturalno-sportowych czy wyjazdów urlopowych. Ponadto w LW Bogdanka priorytetowo traktuje się bezpieczeństwo pracowników – to zakład, w którym liczba wypadków jest jedną z najniższych w polskim górnictwie węgla kamiennego. Wiele uwagi w firmie poświęca się również wysokim standardom etycznym w miejscu pracy. Spółka wprowadziła Kodeks Etyki, a także powołała Rzecznika ds. Etyki, dbającego o promowanie etycznego środowiska pracy wolnego od nadużyć i korupcji oraz mającego bezpośredni kontakt z pracownikami. LW Bogdanka przyjęła również strategię społecznej odpowiedzialności biznesu, która przejawia się m.in. przekazywaniem darowizn pieniężnych i rzeczowych, wolontariatem pracowniczym czy wsparciem merytorycznym młodych kadr oraz projektów badawczych, w tym ścisłą współpracą
z uczelniami wyższymi: AGH, UMCS czy Politechniką Lubelską. Prezesem Lubelskiego Węgla Bogdanka jest Krzysztof Szlaga.

Pol-Inowex – firma z Lublina zajmuje się demontażem, montażem i relokacją urządzeń przemysłowych. Swoje usługi świadczy na całym świecie. W firmie zatrudniani są głównie mieszkańcy Lublina i okolic – obecnie ok. 150 osób. Firma posiada bardzo stabilną i propracowniczą politykę personalną. Kieruje się hasłem: „Od montera do Project Managera” – swoim pracownikom gwarantuje możliwość rozwoju i awansu wewnętrznego. Wielu kierowników liniowych zaczynało swoją karierę w firmie od stanowiska pracownika podstawowego. Ponieważ praca w Pol-Inowex wiąże się z licznymi wyjazdami, firma oferuje pracownikom możliwość uczestniczenia w projekcie „Wellnes w Pol-Inowex”, który pomaga zatrudnionym radzić sobie ze stresem, z rozłąką z rodziną, a także umożliwia wzięcie udziału w warsztatach ze zdrowego żywienia czy dbania o kręgosłup w pracy. Spółka objęła również patronatem kierunek mechatroniczny w Zespole Szkół Transportowo-Komunikacyjnych w Lublinie. Uczniowie mają możliwość uczestniczenia w zajęciach fakultatywnych z języka angielskiego oraz BHP, a w przyszłości być może znajdą pracę w Pol-Inowex. Firma ponadto realizuje w swojej działalności także inicjatywy z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu, m.in. angażując się w życie społeczności lokalnej, za co otrzymała m.in. wyróżnienie od prezydenta Lublina „Firmy Odpowiedzialnej Społecznie”. Jej działalnością kieruje Bartosz Świderek.

Polskie Zakłady Lotnicze – PZL Mielec to spółka zależna Sikorsky Aircraft Corporation
i największy w Polsce producent samolotów oraz helikopterów. Jej historia sięga 1938 r. Firma tworzy tradycje przemysłowe regionu i ma ogromny wpływ na rozwój przedsiębiorczości nie tylko w Mielcu i najbliższych okolicach, ale również w ramach Doliny Lotniczej (klastra zrzeszającego ponad 150 podmiotów) kreuje regionalny potencjał gospodarczy. W PZL Mielec pracuje niemal 1,6 tys. osób. Firma organizuje wiele praktyk zawodowych i staży absolwenckich, profesjonalistom oferuje dostęp do bogatego pakietu szkoleń i programów edukacyjnych, w tym możliwość podjęcia studiów MBA czy doktoranckich.

SaMASZ – jeden z czołowych europejskich producentów maszyn rolniczych i komunalnych z siedzibą w Białymstoku. Firmę, która obecnie zatrudnia ok. 650 osób, założył ponad 30 lat temu (w 1984 r.) Antoni Stolarski, przekuwając swoją pasję do projektowania maszyn rolniczych w biznes. Założyciel i prezes firmy dziś aktywnie uczestniczy w tworzeniu programu dydaktycznego w ramach spotkań Rady Przedsiębiorców przy Wydziale Zarządzania Politechniki Białostockiej. SaMASZ prowadzi program praktyk studenckich, po których najlepsi z praktykantów mogą liczyć na zatrudnienie w firmie. Już teraz w grupie pracowników firmy znajduje się wielu absolwentów Politechniki Białostockiej. Grono to może się w niedługim czasie powiększyć – obecnie trwa budowa nowej fabryki, po jej zakończeniu zatrudnienie w firmie wzrośnie do ok. tysiąca osób. Spółka została już doceniona m.in. przez kapitułę konkursu „Indeks Patriotyzmu Polskiego Biznesu 2015” za wspieranie społeczności lokalnej poprzez kreowanie miejsc pracy jako gwarancji odtworzenia wspólnot lokalnych w wymiarze ekonomicznym.

Unibep – to największe przedsiębiorstwo budowlane na Podlasiu oraz największy polski eksporter usług budowlanych – buduje w Rosji, na Białorusi, w Niemczech i Norwegii. Od 2014 r. Unibep współpracuje z Politechniką Białostocką w zakresie m.in. doskonalenia innowacyjnych technologii i wyrobów oraz realizacji prac badawczo-rozwojowych. Polityką firmy jest również kształcenie absolwentów i prowadzenie ich do osiągania coraz wyższych szczebli kariery. Pracownicy, którzy chcą podwyższać swoje kwalifikacje, otrzymują dofinansowanie na studia wyższe, kursy dodatkowe i egzaminy w celu zdobycia uprawnień budowlanych. Firma dba również o zdrowie pracowników, oferując im prywatną opiekę medyczną. Obecnie Unibep zatrudnia blisko tysiąca osób. Na czele firmy stoi Leszek Marek Gołąbiecki.

Vive Group – dziewięć powiązanych ze sobą spółek, z których główna – Vive Textile Recycling została założona w 1992 roku i od wielu lat jest liderem w branży recyklingu tekstyliów i największym importerem odzieży używanej w Polsce. Grupa rozwija swoją działalność w kolejnych obszarach, takich jak: transport i logistyka, optymalizacja kosztów ponoszonych przez przedsiębiorstwa czy innowacyjne metody recyklingu. W samej tylko spółce Vive Textile Recycling – założonej przez Bertusa Servaasa – pracuje ponad 1200 osób. Firma oferuje swojej załodze stabilne i jasne warunki zatrudnienia oraz angażuje się w propagowanie sportu i działań na rzecz miasta Kielce. Grupa jest także m.in. sponsorem tytularnym drużyny piłki ręcznej Vive Tauron Kielce, a także założycielem fundacji Vive Serce Dzieciom, pomagającej chorym i niepełnosprawnym dzieciom oraz Klubu STU działającego na rzecz rozwoju Kielc i regionu, który zrzesza firmy z regionu świętokrzyskiego.

Wipasz – największy polski producent pasz dla drobiu, trzody i bydła oraz lider w produkcji świeżego mięsa z kurczaka, a zarazem jeden z największych pracodawców w województwie warmińsko-mazurskim – obecnie zatrudnia ponad 1350 osób i posiada pięć nowoczesnych wytwórni zlokalizowanych na terenie całej Polski. Firma intensywnie współpracuje z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim nie tylko poprzez realizowanie programów praktyk i staży – które często później kończą się zatrudnieniem w firmie – ale również poprzez prowadzenie wspólnych projektów badawczych. W zależności od specyfiki wykonywanej pracy firma zatrudnia m.in. lekarzy weterynarii, zootechników, technologów, analityków chemików czy pracowników produkcyjnych. Na pracę mogą liczyć zarówno osoby z doświadczeniem, jak i absolwenci szkół zawodowych, średnich i wyższych, a także osoby z niepełnosprawnością i cudzoziemcy. Firma daje pracownikom możliwość podnoszenia kompetencji na różnych kierunkach poprzez finansowanie kursów, szkoleń i studiów. Na czele firmy stoi Jerzy Wiśniewski.

Nominacji i wskazań do konkursu Top Pracodawcy Polski Wschodniej 2016 dokonały władze samorządowe poszczególnych województw, marszałkowie i prezydenci miast wojewódzkich, a także przedstawiciele organizacji realizujących politykę gospodarczą poprzez pozyskiwanie inwestorów i rozwój przedsiębiorczości.

Eksperci Rady Konsultacyjnej konkursu dokonali wyboru laureatów w oparciu o kryteria: wpływu działalności pracodawcy na rozwój gospodarczy regionu, wkładu w rozwój rynku pracy, innowacyjności, relacji z pracownikami oraz współpracy z lokalną społecznością.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Oto 10 najlepszych pracodawców Polski Wschodniej

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA