Oszustwa korporacyjne, białe kołnierzyki: Oto profil przeciętnego przestępcy korporacyjnego

• Sprawcą nadużyć w firmach w Polsce jest najczęściej mężczyzna pomiędzy 36 a 55 rokiem życia, będący pracownikiem organizacji.
• Zdecydowana większość oszustw jest popełnianych przez grupę osób – aż 75 proc. przypadków.
• Ponad 80 proc. nadużyć w Polsce była możliwa dzięki słabym lub nieefektywnym mechanizmom kontroli wewnętrznej.
• Systematycznie rośnie odsetek przestępców w białych kołnierzykach wykorzystujących nowoczesne technologie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Oszustwa korporacyjne, białe kołnierzyki: Oto profil przeciętnego przestępcy korporacyjnego

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

28 cze 2016 12:23


Najczęstszym rodzajem oszustwa, wśród przeanalizowanych przez KPMG przypadków w skali globalnej, było przywłaszczenie i sprzeniewierzenie aktywów (47 proc.), na które składały się głównie malwersacje finansowe oraz nadużycia w obszarze zakupów. W Polsce ten typ nadużycia stanowił aż 93,8 proc. wszystkich przeanalizowanych przypadków.

Polska zanotowała dwukrotny wzrost, w stosunku do badania z 2013, w częstotliwości występowania nadużyć związanych z kradzieżą poufnych informacji (18,8 proc.). Natomiast mniej niż jedna piąta (18,7 proc.) przypadków dotyczyła zjawiska korupcji.

- 86 spośród 750 przypadków nadużyć na całym świecie dotyczyło przestępstw, które spowodowały w przedsiębiorstwach straty powyżej 5 mln dolarów. Oszustwa te trwały dłużej w porównaniu z pozostałymi i były trudniejsze do wykrycia ze względu na wysoką pozycję sprawców w hierarchii organizacji lub z uwagi na działanie w zmowie – mówi Zbigniew Czyżewski, menedżer w zespole zarządzania ryzykiem nadużyć w KPMG w Polsce.

Kto najczęściej dokonuje korporacyjnych przestępstw?

Przeważająca większość nadużyć jest dokonywana przez mężczyzn, zarówno w Polsce, jak i na świecie. Aż 87,5 proc. spośród przebadanych polskich przypadków oszustw dotyczyło mężczyzn, w skali globalnej odsetek ten był nieco niższy i wyniósł 79 proc.

Zdecydowana większość sprawców przestępstw gospodarczych w Polsce była pracownikami organizacji, która padła ofiarą nadużycia (87,5 proc. w Polsce i 65 proc. globalnie). Pozostałe osoby to byli pracownicy.

W Polsce ponad 80 proc. sprawców to osoby w wieku 36-55 lat (na świecie 65 proc.) ze stażem pracy od 1 do 4 lat lub powyżej 6 lat (w obu przypadkach powyżej 40 proc.). 13 proc. oszustw w Polsce jest dokonywana przez osoby w wieku 26-35 lat.

Większość przestępców w białych kołnierzykach działa w zmowie

Korporacyjny oszust jest powszechnie kojarzony z typem indywidualisty, który korzysta z własnej pomysłowości i sprytu w celu popełnienia przestępstwa. Tymczasem wyniki badania KPMG wskazują, że oszuści działający w zorganizowanych grupach występują dwa razy częściej, niż oszuści działający na własną rękę.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.