×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Ostrzeżenie dla biznesu. Pracownicy wolą to zrobić niż poprosić o podwyżkę

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • Opublikowano: 18 lut 2022 20:00

Mamy złe wiadomości dla przedsiębiorców. W ostatnim półroczu 2021 roku pracownicy oraz śmielej mówili "dość" i składali wypowiedzenie. Firmę najczęściej zmieniali inżynierowie oraz  kasjerzy i sprzedawcy. – Dla wielu pracowników zmiana pracodawcy może być psychologicznie łatwiejsza niż wnioskowanie o podwyżkę lub zgłoszenie niezadowolenia z otrzymanego wzrostu wynagrodzenia - zauważa Łukasz Komuda, ekspert ds. rynku pracy w Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych.

Ostrzeżenie dla biznesu. Pracownicy wolą to zrobić niż poprosić o podwyżkę
22 proc. pracowników zmieniło miejsce zatrudnienia w ubiegłym półroczu. To wzrost o 3 pkt proc. (fot. Unsplash/ Amy Hirschi)
REKLAMA
  • Z najnowszej edycji badania „Monitor Rynku Pracy” przeprowadzonego przez Instytut Badawczy Randstad i Instytut Badań Pollster płyną niedobre wiadomości dla pracodawców.
  • Wzrosła rotacja pracowników – 22 proc. z nich zmieniło miejsce zatrudnienia w ubiegłym półroczu. To wzrost o 3 punkty procentowe.
  • Rotacja może niepokoić pracodawców - przyznaje Monika Hryniszyn, członek zarządu i dyrektor personalna Randstad Polska.

W górę poszedł odsetek osób, które zdecydowały się na zmianę pracodawcy, nieznacznie wzrósł też odsetek osób aktywnie szukających nowej pracy lub rozglądających się za ofertami – z 54 do 57 proc. Najbardziej aktywni stanowią jednak jedynie 10 proc. ogółu badanych.

Najczęstszym powodem zmiany pracy jest chęć rozwoju zawodowego (44 proc.). Jednocześnie jedynie 17 proc. badanych awansowało w ostatnim czasie u obecnego pracodawcy. Warto podkreślić, że kolejny kwartał z rzędu maleje znaczenie wysokości wynagrodzeń jako motoru zmian zawodowych (37 proc.).

- Rotacja może niepokoić pracodawców, szczególnie w zestawieniu z niewielką liczbą pracowników, którzy są już dostępni na rynku i są gotowi podjąć zatrudnienie niemal od ręki. Notujemy co prawda rosnącą przeświadczenie o dostępności ofert pracy, ale jednocześnie maleje przekonanie, że to oferty rozwojowe, lepsze od obecnego zatrudnienia. To pokazuje, że troska o możliwości rozwoju zawodowego w firmie może wpłynąć na wyhamowanie rotacji, ale też skutecznie przyciągać nowych pracowników - podkreśla Monika Hryniszyn, członek zarządu i dyrektor personalna Randstad Polska.

Wynagrodzenie a chęć zmiany pracy

Monika Fedorczuk z Konfederacji Lewiatan zwraca uwagę, że przy analizie wskaźników rotacyjnych warto popatrzeć na motywy rotacji pracowników poprzez wyniki badania dotyczące satysfakcji z wynagrodzenia.

Czytaj więcej: Co trzecie miejsce pracy mamy dzięki zagranicy. Najwięcej tworzą Niemcy

Z "Monitora Rynku Pracy" wynika, że 43 proc. badanych jest zadowolone z zarobków, co – prawdopodobnie - jest efektem podwyżek, jakie otrzymali w ostatnich latach w swoim miejscu pracy lub zmiany pracy, dla którego motywem była właśnie chęć uzyskania bardziej atrakcyjnego wynagrodzenia.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ostrzeżenie dla biznesu. Pracownicy wolą to zrobić niż poprosić o podwyżkę
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA