PARTNERZY PORTALU

Ostatnie dni na złożenie wniosku do ZUS

  • km
  • 28 gru 2022 14:48

Do końca roku można składać wnioski w ramach projektu Lex Odra. Jak jednak pokazują statystyki ZUS, firm chcących uzyskać jednorazowe wsparcie jest niewiele. Wnioski o pomoc wysłało 73 płatników składek dla 199 ubezpieczonych. Na Dolnym Śląsku wpłynęło 15 wniosków w ramach, których wypłacone zostało 210 700 zł dla 70 osób.

Ostatnie dni na złożenie wniosku do ZUS
Wsparcie skierowane jest do płatników, którzy prowadzili swoją działalność na terenie powiatów, przez które przepływa Odra (fot. Darek Delmanowicz/PAP)
REKLAMA
  • Lex Odra to projekt, który ma wesprzeć przedsiębiorców, których przychody spadły o co najmniej 50 proc. w związku z sytuacją ekologiczną na Odrze.
  • Pomoc przewidziana w ustawie obejmuje między innymi przedsiębiorców, którzy prowadzą nad Odrą działalność między innymi w zakresie turystyki, noclegu, gastronomii, rybołówstwa, kultury, rozrywki, sportu i rekreacji.
  • Wsparcie skierowane jest do płatników, którzy prowadzili swoją działalność na terenie powiatów, przez które przepływa Odra lub w jej pobliżu.

Lex Odra to projekt, który ma wesprzeć przedsiębiorców, których przychody spadły o co najmniej 50 proc. w związku z sytuacją ekologiczną na Odrze. Wsparcie skierowane jest do płatników, których dotknęły zamrożenie lub spadek dochodów w przypadku prowadzenia działalności np. w zakresie turystyki, noclegu, gastronomii, rybołówstwa, kultury, rozrywki, sportu i rekreacji.

- Według naszych wstępnych szacunków o pomoc mogło wnioskować 16 tys. firm z terenów nadodrzańskich, ale na naszym terenie wpłynęło zaledwie 15 wniosków – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Zasady ustalania prawa i wypłaty jednorazowego świadczenia pieniężnego płatnikom składek z określonych branż określa podpisana 29 września przez prezydenta ustawa - o szczególnym wsparciu podmiotów poszkodowanych w związku z sytuacją ekologiczną na rzece Odrze.

Zobacz: Przedsiębiorcy znad Odry rozczarowani rządową pomocą

Pomoc przewidziana w ustawie obejmuje między innymi przedsiębiorców, którzy prowadzą nad Odrą działalność między innymi w zakresie turystyki, noclegu, gastronomii, rybołówstwa, kultury, rozrywki, sportu i rekreacji.  

Widok z drona na Odrę (fot. PAP/Lech Muszyński)
Widok z drona na Odrę (fot. PAP/Lech Muszyński)

To, które firmy mogą wnioskować o pomoc wynika z rozporządzenia Rady Ministrów wydanego na podstawie ustawy. Akt wykonawczy wskazuje kody PKD, którymi musi być oznaczona przeważająca działalność, powiaty, na obszarze, których działalność była prowadzona oraz miesiąc, za który będzie przysługiwać jednorazowe świadczenie.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ostatnie dni na złożenie wniosku do ZUS

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA