PARTNERZY PORTALU

Osoby głuche są pełnosprawnymi pracownikami

  • Autor: PAP/km
  • 3 gru 2022 10:30

Osoby głuche są pełnosprawnymi pracownikami, potrzebują tylko komunikacji w polskim języku migowym, który jest ich naturalnym językiem - powiedział PAP prezes Polskiego Związku Głuchych (PZG) Krzysztof Kotyniewicz.

Osoby głuche są pełnosprawnymi pracownikami
Spośród osób głuchych pracuje ok. 20 proc. (fot. Thiago Barletta/Unsplash)
REKLAMA
  • W polskim języki migowym komunikuje się 50-100 tys. osób.
  • Szacuje się, że osób słabosłyszących i z niedosłuchem może być do 800 tys., a starszych z niedosłuchem - nawet 3 mln.
  • Spośród osób głuchych pracuje ok. 20 proc.

"Odsetek osób pracujących jest niewystarczający. Jest spora grupa osób z niepełnosprawnością słuchu, która chciałaby podjąć pracę, ale wskutek różnych barier nie może tego zrobić" - stwierdził. "Osoby głuche są pełnosprawnymi pracownikami, potrzebują tylko komunikacji w polskim języku migowym. To jest ich naturalny język, w którym się komunikują" - dodał.

Mówiąc o największej barierze, na którą osoby głuche natrafiają na rynku pracy, wskazał dostęp do tłumaczy języka migowego. "Nie każdy pracodawca wie, że takiego tłumacza może zatrudnić, ewentualnie nawiązać współpracę z firmą tłumaczeniową bądź stowarzyszeniem" - powiedział. Jako przykład takiego stowarzyszenia podał PZG, który dysponuje tłumaczami języka migowego w oddziałach na terenie całego kraju.

Zobacz: 80 proc. z nich nie pracuje, a byliby to niezwykle zaangażowani i lojalni pracownicy

Przypomniał, że PZG realizuje w partnerstwie m.in. z MRiPS projekty dotyczące aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami. Jednym z testowanych instrumentów jest Centrum Komunikacji Polskiego Języka Migowego, do którego osoby głuche potrzebujące tłumaczenia mogą zadzwonić od godz. 8 do 20. Bezpłatne połączenie online z tłumaczem - podał Kotyniewicz - można uruchomić m.in. podczas rozmowy kwalifikacyjnej, szkolenia BHP lub gdy pojawi się potrzeba przetłumaczenia dokumentów. "Często dokumenty w języku polskim nie są do końca zrozumiałe przez osoby głuche" - przyznał.

Zdaniem Kotyniewicza, po wprowadzeniu teleporad w czasie pandemii COVID-19 głusi zostali wykluczeni z pomocy medycznej. Dlatego PZG przy wsparciu PFRON uruchomił bezpłatną wideoinfolinię, dzięki której osoby niesłyszące mogą korzystać z teleporad od poniedziałku do piątku od godz. 7 do 23.

"Osoba z niepełnosprawnością potrzebuje dodatkowych wydatków, żeby móc normalnie pracować, wyjść z domu" - wyjaśnił prezes PZG i jako przykłady wskazał: koszt zakupu aparatu słuchowego, wózka, utrzymania psa przewodnika.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Osoby głuche są pełnosprawnymi pracownikami

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Glupijestem 2022-12-03 11:22:52

    Osoby bez nogi mogą pracować wg ZUS odrośnie kiedyś sama

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA