PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Oskarżenia o zwerbowanie byłych pracowników Twittera do szpiegowania

  • Autor: PAP/AH
  • 7 lis 2019 12:47

Amerykańscy prokuratorzy zarzucili rządowi Arabii Saudyjskiej, że zwerbował dwóch pracowników Twittera, aby szpiegowali tysiące kont w tym serwisie, należących m.in. do zagorzałych krytyków Rijadu.

Oskarżenia o zwerbowanie byłych pracowników Twittera do szpiegowania
Adobe Stock
REKLAMA
  • W skardze wskazano, że zwerbowani przez Rijad pracownicy Twittera to obywatel USA Ahmad Abuammo i obywatel Arabii Saudyjskiej Ali Alzabarah.
  • Zostali nagrodzeni designerskim zegarkiem i dziesiątkami tysięcy dolarów wpłaconych na tajne konta bankowe.
  • Obu oskarżono o działanie w charakterze tzw. zagranicznych agentów Arabii Saudyjskiej (lobbystów na rzecz obcego państwa) bez wymaganego prawem USA zgłoszenia się w odpowiednim rejestrze.

To pierwszy raz, kiedy Arabia Saudyjska, od dawna związana z USA dzięki ogromnym rezerwom ropy naftowej i regionalnym ustaleniom dotyczącym bezpieczeństwa, została oskarżona o szpiegostwo na terytorium Stanów Zjednoczonych - zwraca uwagę agencja Associated Press.

W skardze złożonej w sądzie okręgowym w San Francisco prokuratorzy twierdzą, że Arabia Saudyjska, niezadowolona z narastającej krytyki swoich przywódców w mediach społecznościowych, pozyskała dwóch pracowników Twittera do wyszukiwania prywatnych danych powiązanych z tysiącami kont w tym serwisie, takich jak adresy e-mail czy adresy IP, pomagające w lokalizacji użytkownika.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W skardze sugeruje się, że z podejmowanymi w tym celu skoordynowanymi wysiłkami saudyjskich urzędników należy wiązać saudyjskiego następcę tronu, 34-letniego księcia Muhammeda ibn Salmana, syna króla Salmana - pisze AP.

Wśród inwigilowanych kont było m.in. konto znanego krytyka władz w Rijadzie, który ma ponad milion osób obserwujących, a także konto pewnej osobowości medialnej. Żadna z tych osób nie została wymieniona z nazwiska.

W skardze wskazano, że zwerbowani przez Rijad pracownicy Twittera - obywatel USA Ahmad Abuammo i obywatel Arabii Saudyjskiej Ali Alzabarah - zostali nagrodzeni designerskim zegarkiem i dziesiątkami tysięcy dolarów wpłaconych na tajne konta bankowe. Obu oskarżono o działanie w charakterze tzw. zagranicznych agentów Arabii Saudyjskiej (lobbystów na rzecz obcego państwa) bez wymaganego prawem USA zgłoszenia się w odpowiednim rejestrze. Żaden z nich nie pracuje już dla Twittera.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Oskarżenia o zwerbowanie byłych pracowników Twittera do szpiegowania

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA