Orientacja na cel w zawodowej karierze

Planując swoją karierą, warto zastanowić się nad jej fundamentami i celem. Budowanie własnej ścieżki zawodowej wymaga ciągłej pracy, jeśli ma przynieść zadowolenie i satysfakcję.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Orientacja na cel w zawodowej karierze

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

3 lis 2015 19:37


Na wstępie swoich rozmyślań zawodowych najlepiej jest skonkretyzować cele i oczekiwania wobec siebie i swojej pracy. Mając określony cel możesz przejść do zidentyfikowania swoich mocnych stron i drzemiącego w tobie potencjału. Warto przy tym zastanowić się co sprawia nam przyjemność i może być motorem do działania w pracy zawodowej.

Należy pamiętać, że połączenie możliwości zarabiania z wykonywaniem pracy, którą będziemy lubili to najlepsze rozwiązanie. Wytypowanie takiego zawodu czy konkretnego stanowiska jest pierwszym krokiem do dalszych działań. 

Kto stoi w miejscu - cofa się

- Jeżeli jesteś już na jakimś etapie kariery zawodowej, ale czujesz, że stoisz w miejscu, a chcesz się rozwijać, musisz pamiętać o tym, że nikt nie poda ci nowej wiedzy na tacy. Udane życie zawodowe wymaga ciągłego uczenia się. Kto stoi w miejscu - cofa się – mówi Dariusz Duma, trener i konsultant biznesowy, ekspert kampanii „Oswój zmianę” portalu monsterpolska.pl.

Dobrze jest przeglądać branżowe serwisy internetowe, czytać prasę i inne publikacje, wybierać ciekawe konferencje i szkolenia.

- Pamiętaj jednak, że oprócz podnoszenia kompetencji zawodowych, nie możesz zapominać o rozwoju umiejętności miękkich. Dzięki temu będziesz bardziej pożądanym pracownikiem. Warto być ambitnym, odważnym i śmiałym w planowaniu oraz budowaniu własnej kariery, a gdy przychodzi sukces - z uśmiechem podnosić sobie poprzeczkę. Pomyśl dziś, na co cię stać i działaj – podpowiada Dariusz Duma. 

Skonkretyzowanie celów oraz świadomość tego jak ważne jest rozbudowywanie własnych kompetencji i zainteresowań zdecydowanie ułatwi ci budowanie ścieżki kariery. Zawodowa samoświadomość to najmocniejszy fundament kariery.   

Plan i elastyczność

Żyjemy w czasach, gdzie z minuty na minutę powstają nowe technologie. Codziennie słyszymy o nowych wynalazkach i nietuzinkowych pomysłach naukowców. To, co kiedyś było dla nas abstrakcją i nierealnym wytworem technologicznym, obecnie jest na wyciągnięcie ręki.

Wraz z rozwojem otaczającego nas świata, zmienia się także rynek pracy. Firmy z wielu branż dynamicznie się rozwijają odpowiadając na potrzeby rynku. Razem z nimi muszą rozwijać się także pracownicy, by byli gotowi na zachodzące zmiany. Ta gotowość i elastyczność to dziś podstawa do przetrwania na zmiennym rynku pracy.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.