×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Organizacje pracodawców apelują do rządu i posłów: wesprzyjcie pacjentów, nie korporację aptekarską!

  • Autor: PAP/AH
  • 1 kwi 2019 14:28

Organizacje pracodawców wystosowały w poniedziałek wspólny list, w którym wyraziły sprzeciw wobec usunięcia z projektu nowelizacji Prawa farmaceutycznego zmiany umożliwiającej aptekom udział w programie Karta Dużej Rodziny.

Organizacje pracodawców apelują do rządu i posłów: wesprzyjcie pacjentów, nie korporację aptekarską!
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

List skierowano do wicepremier Beaty Szydło, szefów resortów zdrowia, rodziny i sprawiedliwości - Łukasza Szumowskiego, Elżbiety Rafalskiej i Zbigniewa Ziobro oraz parlamentarzystów.

Business Centre Club, Konfederacja Lewiatan, Pracodawcy RP, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET apelują "o nieuleganie presji korporacji aptekarskiej i przywrócenie w trakcie prac legislacyjnych w Sejmie przepisu, umożliwiającego aptekarzom taką aktywność".

Projektem noweli w środę (3 kwietnia) zajmie się sejmowa Komisja Zdrowia. Zapis dot. udziału aptek w programie Karta Dużej Rodziny - jak podnoszą pracodawcy - zniknął po konsultacjach społecznych.

"Obniżenie wydatków ponoszonych na produkty nieobjęte refundacją jest dla rodzin wielodzietnych korzystających z Karty Dużej Rodziny istotne i co więcej, oczekiwane. Aż 45 proc. uczestników badań, których wyniki zostały przytoczone w raporcie NIK w 2016 r., uznało brak możliwości zakupu tańszych leków za jeden z najważniejszych mankamentów rządowego programu" - wskazują sygnatariusze pisma.

Proszą w nim o "nieuleganie presji korporacji zawodowej aptekarzy, której działania doprowadziły do usunięcia z projektu nowelizacji zapisów umożliwiających aptekom oferowanie rodzinom wielodzietnych zniżek na nierefundowane leki i wyroby medyczne". Podnoszą, że w ciągu ostatnich miesięcy samorząd aptekarski protestował również przeciw możliwości dostarczania leków i wyrobów medycznych do domów osób niepełnosprawnych. Pracodawcy podkreślają, że "tylko dzięki stanowczej postawie decydentów usługi te będą mogły być wkrótce realizowane".

"Korporacja zawodowa aptekarzy nieustannie podkreśla rolę apteki jako placówki ochrony zdrowia publicznego i troskę o pacjenta. Tymczasem, w obronie interesów ekonomicznych właścicieli części małych aptek robi wszystko, aby zablokować działania propacjenckie na polskim rynku aptecznym" - podkreśla, cytowany w materiałach prasowych, prezes Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET Marcin Piskorski. Wskazał on m.in. sprzeciw członków samorządu aptekarskiego wobec umożliwienia wprowadzenia rządowego programu wspierania rodzin wielodzietnych do aptek.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Organizacje pracodawców apelują do rządu i posłów: wesprzyjcie pacjentów, nie korporację aptekarską!

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA