×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Opolskie firmy walczą o środki na innowacje

  • Autor: PAP/jk
  • 19 lip 2017 12:00

Blisko 40 opolskich firm złożyło wnioski o wsparcie innowacyjnych projektów o wartości 121 mln zł. W puli konkursu ogłoszonego przez województwo jest 36 mln zł.

Opolskie firmy walczą o środki na innowacje
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• W prowadzonym przez Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG) naborze firmy złożyły 37 wniosków.

• Dofinansowanie, jakie chciałyby dostać, sięga łącznie prawie 121,8 mln zł.

• Tymczasem w puli naboru jest 36 mln zł - informuje rzecznik OCRG Katarzyna Kownacka.

- Świadczy to o tym, że opolskie przedsiębiorstwa mają ogromny potencjał i wiele innowacyjnych pomysłów, które chcą wdrażać. Poprzednie nabory na innowacje też na to wskazywały. Zapotrzebowanie na unijne wsparcie było w nich ponad dwukrotnie wyższe, niż zakładane przez nas pierwotnie kwoty na dotacje - poinformował marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła.

Firmy, które złożyły wnioski, ubiegają się m.in. o dofinansowanie projektów badawczych dotyczących opracowania systemowego rozwiązania niwelacji barier dla osób niepełnosprawnych, które mogłyby zostać zastosowane w procesach projektowania i produkcji mebli kuchennych dla osób z niepełnosprawnościami; badań przemysłowych i prac rozwojowych nad zagospodarowaniem odpadów komunalnych i przemysłowych do produkcji materiałów budowlanych czy nad systemem mobilnych, niskoenergetycznych smart-domów modułowych.

Dofinansowanie w tym naborze można dostać na budowę, rozbudowę i zakup wyposażenia do zaplecza badawczo-rozwojowego firmy. Poza tym wsparcie przewidziano na finansowanie procesu powstawania innowacji (od pomysłu do rynku) lub jego wybranych elementów, np. badań naukowych i przemysłowych, prac rozwojowych (w tym etap prac demonstracyjnych), na budowę linii pilotażowych, prowadzenie działań w zakresie wczesnej walidacji produktów, zaawansowanych zdolności produkcyjnych czy pierwszej produkcji.

Nabór był adresowany do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw działających na terenie województwa opolskiego. Duże firmy mogą dostać wsparcie tylko wtedy, gdy zapewnione zostanie przez nie rozpowszechnianie wyników badań i rozwoju w gospodarce regionalnej. W przypadku dużych przedsiębiorstw premiowane są też projekty realizowane we współpracy z mikro, małymi i średnimi firmami oraz organizacjami pozarządowymi czy instytucjami badawczymi. Maksymalne dofinansowanie do projektu to 10 mln zł.

W regulaminie naboru zastrzeżono, że realizowane będą jedynie projekty umożliwiające rozwój branż, które uznane zostały za inteligentne specjalizacje regionalne i są zapisane w Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Opolskiego do roku 2020.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Opolskie firmy walczą o środki na innowacje

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA