Wpływ epidemii koronawirusa na opolski rynek pracy i kondycję przedsiębiorstw okazał się mniejszy, niż spodziewano się tego kilka miesięcy temu - stwierdzili uczestnicy konferencji zorganizowanej m.in. przez Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu.

- Jak wynika z przeprowadzonych badań, trzy z czterech ankietowanych firm odczuło negatywne skutki nowej sytuacji epidemicznej. Prawie 45 proc. badanych skorzystało z możliwości wysłania pracowników na pracę zdalną. Tylko 23,8 proc. firm zdecydowało się na redukcje zatrudnienia.
- Pandemia przyniosła zmniejszenie zamówień w co drugiej ankietowanej firmie i wywołała zatory płatnicze, jednak większość przedsiębiorców uważa, że nie zagroziły w znacznym stopniu prowadzonej przez nich działalności. Zdecydowana większość nie zgłaszała też chęci zmniejszania zatrudnienia czy wynagrodzeń.
- Prof. Witold Orłowski podkreślił, że stosunkowo niewielki wzrost bezrobocia jest skutkiem wysiłku państwa, które podjęło decyzję o udzieleniu maksymalnej pomocy gospodarce dotkniętej światowym kryzysem.
W poniedziałek (21 września) w Opolu odbyła się konferencja poświęcona wpływowi epidemii koronawirusa na regionalny rynek pracy. Jej uczestnikami byli m.in. przedstawiciele Wojewódzkiego Urzędu Pracy, Urzędu Statystycznego, urzędu marszałkowskiego województwa opolskiego i środowisk biznesowych.
Podstawą do dyskusji był raport opracowany przez opolski WUP opracowany na podstawie ankiety przeprowadzonej w lipcu i sierpniu na próbie około 900 przedsiębiorców z województwa opolskiego. Obejmował on zarówno problematykę rynku pracy, jak i sytuację ekonomiczną firm po pojawieniu się masowych zakażeń koronawirusem.
Jak wynika z przeprowadzonych badań, trzy z czterech ankietowanych firm odczuło negatywne skutki nowej sytuacji epidemicznej. Prawie 45 proc. badanych skorzystało z możliwości wysłania pracowników na pracę zdalną. Tylko 23,8 proc. firm zdecydowało się na redukcje zatrudnienia. Te, które musiały zwalniać pracowników, w pierwszym rzędzie wręczały wypowiedzenia cudzoziemcom (63,4 proc.)

KOMENTARZE (0)