PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

ONZ ostrzega: upał może kosztować 80 milionów etatów

Agenda ds. pracy Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) poinformowała, że upalne temperatury mogą sporo kosztować światową gospodarkę.

  • Gabriel Paździor
    GP
  • 2 lip 2019 11:28
ONZ ostrzega: upał może kosztować 80 milionów etatów
Prognoza agendy ONZ mówi, że wzrost temperatur najbardziej dotknie rolnictwo i budownictwo. (fot. pixabay.com)
REKLAMA

Prognoza Międzynarodowej Organizacji ds. Pracy, zawarta w raporcie "Praca na coraz bardziej gorącej planecie" (ang. Working on a warmer planet - the impact of heat stress on labour productivity and decent work) mówi, że do 2030 r. upały i zmiany temperatury mogą wyeliminować blisko 80 milionów etatów. W kontekście fali upałów, która przetoczyła się przez Polskę w końcowych dniach czerwca, dane te są alarmujące.

Badanie oparto o prognozę ocieplenia klimatu Ziemi, w której średnia temperatura atmosfery naszego globu będzie wzrastać o 1,5 stopnia do 2100 r. Upały w takim scenariuszu będą skracać dzień pracy w Europie (i nie tylko) nawet o kilka godzin. Spadnie także produktywność ludzi, co jest nawet trudniej mierzalne niż etaty.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Według ONZ praca w wysokiej temperaturze, to praca w warunkach, w których termometry wskazują 35 stopni Celsiusza. 

Nie umyka analitykom organizacji, że położenie geograficzne jest tu kluczowe. Największe koszty będą ponosić kraje słabo rozwinięte. 

Z branż najbardziej mogą ucierpieć rolnictwo i budownictwo. To jest oczywiście związane z pracą na wolnym powietrzu. Niestety te dwie sfery gospodarki są również odpowiedzialne za zaspokojenie najbardziej podstawowych potrzeb ludzi - mieszkania i wyżywienie. W przypadku rolnictwa szacunek ONZ mówi o 60-proc. udziale tej branży w ogóle 80 milionów znikających miejsc pracy.

Inne sfery gospodarki, które mogą zostać dotknięte to: usługi, transport, turystyka, sport (uprawianie sportu), przemysł.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: ONZ ostrzega: upał może kosztować 80 milionów etatów

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA