×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Onboarding ma znaczenie. Oto 4 zasady efektywnego wdrażania pracownika w firmie

  • Autor: aw
  • 14 wrz 2017 9:10

- Aby mieć w swych szeregach dobrego pracownika, nie wystarczy tylko zatrudnić wybitnego specjalistę. Od samego początku trzeba go też sprawnie wdrożyć w nowe obowiązki i pokazać, jak będzie wyglądać jego praca - twierdzi Marta Sewerynek-Otwinowska, dyrektor działu analiz Futuro Finance.

Onboarding ma znaczenie. Oto 4 zasady efektywnego wdrażania pracownika w firmie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• Rzucić na głęboką wodę, czy stopniowo i z wyczuciem wprowadzać w struktury organizacji nową osobę?

• Przed takim dylematem stoi wiele przedsiębiorstw.

• Niezależnie jednak od tego, na co zdecyduje się pracodawca, najważniejsze jest odpowiednie wdrożenie takiego pracownika.


Wdrożenie nowego pracownika w wielu firmach sprowadza się tylko do przedstawienia nowej osoby pozostałym członkom zespołu i pobieżnego przybliżenia jej zakresu obowiązków. Efekt jest taki, że obłożona zbyt dużą liczbą zadań, których do końca nie rozumie, pracuje chaotycznie i nieustannie otrzymuje za to reprymendy od przełożonego albo składa wypowiedzenie jeszcze przed końcem okresu próbnego.

Tymczasem pracodawca może sięgnąć po proste rozwiązanie, jakim są programy wdrożeniowe zwane popularnie onboardingiem. Dostarczają one nowym pracownikom niezbędnej wiedzy na temat organizacji i branży, a także przyspieszają osiągnięcie przez nie pełnej efektywności i eliminują popełnianie błędów. Potwierdzają to zresztą wyniki raportu „Procesy HR w firmach w Polsce” przygotowanego przez Antal i Macrologic. Według nich blisko 57 proc. respondentów uznaje ten element za bardzo ważny.

- Aby mieć w swych szeregach dobrego pracownika, nie wystarczy tylko zatrudnić wybitnego specjalistę. Od samego początku trzeba go też sprawnie wdrożyć w nowe obowiązki i pokazać, jak będzie wyglądać jego praca. Pomocne w tym są szkolenia wstępne. W naszej firmie trwają one 8 dni i składają się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. Dzięki temu nowi pracownicy wiedzą, jak wykorzystać zdobyte umiejętności, i co najważniejsze, mają świadomość, na czym będzie polegać ich praca - mówi Marta Sewerynek-Otwinowska, dyrektor działu analiz Futuro Finance.

Po pierwsze: mentoring

Szkolenia wstępne są ważne we wdrażaniu na stanowisku nowego pracownika. Jednak pracodawcy coraz częściej decydują się także na programy mentoringowe. Zakładają one wyznaczenie przez przełożonego specjalnego opiekuna, który przeprowadzi nową osobę w firmie przez cały proces wdrożeniowy. Mentor pomaga poznać organizację, jej strukturę, a co najważniejsze: oswaja z nowym środowiskiem i motywuje do pracy.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Onboarding ma znaczenie. Oto 4 zasady efektywnego wdrażania pracownika w firmie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA