×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Ojcowie wybrali najlepszy i najgorszy zawód dla dziecka. Mogą być z tego kłótnie w domu...

  • KDS
  • Opublikowano: 23 cze 2022 13:45

Zdaniem ojców programista to zawód, który daje w obecnych czasach najlepsze perspektywy na przyszłość. Swoim pociechom odradzaliby z kolei zostanie influencerami.

Ojcowie wybrali najlepszy i najgorszy zawód dla dziecka. Mogą być z tego kłótnie w domu...
Zdaniem największej grupy ojców najlepszym zawodem dla ich dzieci jest programista (fot. Unsplash/Naassom Azevedo)
REKLAMA
  • Krakowska firma technologiczna Webcon z okazji przypadającego 23 czerwca Dnia Ojca zapytała, jaki zawód dla swojego dziecka wybraliby tatusiowie.
  • Bezapelacyjnym numerem jeden jest programista. Na taką zawodową przyszłość dla swojej pociechy wskazuje co czwarty ojciec.
  • Na końcu zestawienia znalazł się m.in. influencer. Tymczasem to zawód, który chce uprawiać 19 proc. młodych ludzi. 

Wybór przyszłego zawodu to jedno z największych wyzwań, przed jakimi stoi nie tylko dziecko, ale też cała jego rodzina. Pierwszą przyszłościową decyzję dziecko podejmuje w ósmej klasie, kiedy wybiera szkołę średnią. Kolejną przy okazji matury i wyboru studiów.

Nastolatek i nastolatka często nie wiedzą, co chcieliby robić w dorosłym życiu. W tej trudnej decyzji nieocenione jest wsparcie rodziców. Dlatego Webcon zapytał ojców o wymarzony zawód dla ich dzieci. Co się okazało?

Programista – najpopularniejszy zawód wśród ojców 

Jeśli ojcowie mogliby wybrać zawód dla swojego dziecka, najczęściej byłby to programista/specjalista IT (26 proc. wskazań). Na drugim miejscu znalazł się lekarz (14 proc.), a na najniższym miejscu podium prawnik (12 proc.). Wysoko jest przedsiębiorca (nr 4) i ex aequo – co jest bardzo ciekawe – sportowiec (po 5 proc. wskazań).

Może to wynikać z ostatnich sukcesów polskich sportowców, takich jak Iga Świątek czy Robert Lewandowski, na arenie międzynarodowej – wielu rodzicom marzy się sukces sportowy swoich dzieci w dyscyplinie, którą uprawiają od najmłodszych lat.

fot. Pixabay
fot. Pixabay

W pierwszej dziesiątce znalazły się też takie specjalizacje, jak budowlaniec i pracownik naukowy (po 4 proc.), finansista, logistyk, grafik i farmaceuta (po 3 proc.). Okazuje się, że im mężczyzna ma więcej lat, tym częściej chce, by jego dziecko zostało programistą lub programistką (14 proc. wskazań wśród ojców od 25. do 34. roku. życia oraz 28 proc. wskazań wśród ojców powyżej 45. roku życia). Młodsi natomiast częściej wybraliby zawód lekarza dla swoich dzieci (24 proc. wskazań wśród ojców od 35. do 44. roku życia oraz 11 proc. wskazań wśród ojców powyżej 45. roku życia). Podobnie ze sportowcem – starsi rzadziej celują w tę specjalizację (3 proc. wskazań wśród ojców powyżej 45. roku życia i aż 14 proc. wskazań wśród mężczyzn 25-34 lata, i 9 proc. wskazań wśród tatusiów 35-44 lata).

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ojcowie wybrali najlepszy i najgorszy zawód dla dziecka. Mogą być z tego kłótnie w domu...
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA