×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Ogromny spadek rekrutacji. Liczba ogłoszeń mniejsza o prawie połowę!

 • Katarzyna Domagała-Szymonek
  KDS
 • 3 cze 2020 20:00

W maju 2020 roku na 50 największych portalach rekrutacyjnych w Polsce pracodawcy opublikowali 195,1 tys. nowych ofert pracy. Jest to ogromny spadek w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Liczba nowych ofert skurczyła się o 138,8 tys., a więc aktywność rekrutacyjna pracodawców spadła o 41,6 proc.

Ogromny spadek rekrutacji. Liczba ogłoszeń mniejsza o prawie połowę!
W maju i kwietniu odnotowano gigantyczny spadek ofert pracy (fot. PTWP)
REKLAMA
 • Grant Thornton przy współpracy z firmą technologiczną Element, przeanalizował ogłoszenia o pracę zamieszczone na 50 największych portalach rekrutacyjnych działających w Polsce.
 • W maju i kwietniu 2020 odnotowano gigantyczny spadek liczby ofert pracy.
 • Czy to oznacza, że najgorsze rynek pracy ma już za sobą. Odmrażanie gospodarki odwróci ten niepokojący trend?

Jak podają autorzy raportu, w maju 2020 roku na 50 największych portalach rekrutacyjnych w Polsce pracodawcy opublikowali 195,1 tys. nowych ofert pracy. To dużo mniej niż w analogicznym okresie 2019 roku. Liczba nowych ofert skurczyła się o 138,8 tys., a więc aktywność rekrutacyjna pracodawców spadła o 41,6 proc. W kwietniu spadek był jeszcze silniejszy - wynosił 50,7 proc. rocznie. Tempo (dynamika rok do roku), w jakim rynek ofert pracy się kurczy, spowolniło zatem o ok. 1/5.

Natomiast pozytywny obraz widać też w ujęciu miesięcznym. W 2020 r. liczba nowych ofert wzrosła w maju w porównaniu z kwietniem o 37,7 proc., tymczasem w 2019 r. w tym samym okresie wzrost wyniósł tylko 16 proc. Oznacza to, że nawet po wyeliminowaniu czynników sezonowych maj przyniósł wyhamowanie tendencji spadkowej.

- Za nami dwa miesiące zawieszania procesów rekrutacyjnych, wstrzymywania decyzji personalnych, ograniczania kosztów i przede wszystkim dużej ostrożności pracodawców. Maj przyniósł, co prawda, lekkie odbicie dynamiki i spadki liczby procesów rekrutacyjnych przestają się pogłębiać, ale czy oznacza to, że będzie już tylko lepiej? Oby tak było, aczkolwiek na optymizm jeszcze za wcześnie - komentuje wyniki badania Monika Łosiewicz, menedżer ds. rekrutacji Grant Thornton.

Poznań rekordzistą spadków

Firma prześwietliła również, jak mocno koronawirus wpłynął na rynek pracy w 10 największych miastach Polski. W przeliczeniu na 1000 mieszkańców przypada już średnio tylko 7,1 oferty (wobec 14 rok temu).

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Ogromny spadek rekrutacji. Liczba ogłoszeń mniejsza o prawie połowę!
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Werka 2020-06-05 18:29:48

  U mnie w pracy też nie ma pakietu prywatnej opieki medycznej... Więc sama sobie wykupiłam Medipakiet i jestem zadowolona. Cena jest spoko, na wizyty też nie trzeba długo czekać :)

 • Agnie 2020-06-04 18:59:32

  Cześć! Nazywam się Agnieszka, mam 23 lata. Chcę znaleźć mężczyznę do intymnych spotkań i komunikacji. Z przyjemnością odpowiem wszystkim, napisz do mnie na stronie randkowej, oto moja strona - loveto.one/agnie

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA