OECD: Polacy więcej pracują, ale mniej zarabiają

Polacy są lepiej wykształceni, więcej pracują, ale mniej zarabiają i krócej żyją - to jedna z tez raportu "Polska na tle innych krajów" autorstwa Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).
REKLAMA


Puls HR Puls HR

OECD: Polacy więcej pracują, ale mniej zarabiają

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

1 cze 2015 19:00


OECD to organizacja międzynarodowa o profilu ekonomicznym, która skupia 34 wysoko rozwinięte i demokratyczne państwa, w tym Polskę.

W raporcie zaprezentowanym w poniedziałek na konferencji w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych w Warszawie podkreślono, że w Polsce średni skorygowany dochód do dyspozycji gospodarstwa domowego netto na osobę wynosi 16 234 dol. na rok, a średnia OECD wynosi 23 938 dol. na rok.

"Istnieją jednak duże różnice pomiędzy najbogatszymi i najbiedniejszymi - 20 proc. najzamożniejszych osób zarabia prawie pięć razy więcej, niż 20 proc. najbiedniejszych" - zauważyli autorzy raportu.

Czytaj też: 24 godziny z życia Polaka: Ile czasu je, ile śpi, a ile pracuje?

Z ich badań wynika też, że ludzie w Polsce pracują przez 1929 godzin rocznie, czyli - jak zaznaczyli - więcej niż średnia OECD, która wynosi 1765 godzin.

Poprawa jakości systemu edukacji

Raport potwierdza, że dobre wykształcenie to istotny warunek znalezienia pracy. Na tym tle Polska wypada lepiej, bo 89 proc. osób dorosłych w wieku 25-64 lat posiada wykształcenie średnie, a średnia OECD to 75 proc.

W opinii twórców raportu o jakości systemu edukacji świadczy wynik 521 punktów, jaki przeciętny uczeń uzyskał w teście PISA (program międzynarodowej oceny umiejętności uczniów OECD). Test bada umiejętności czytania, umiejętności matematyczne i wiedzę z przedmiotów ścisłych; wynik w polskich uczniów przewyższa średnią OECD wynoszącą 497.

Czytaj też: Monika Smulewicz: Polskie firmy płacą pracownikom zbyt mało

"W Polsce dziewczęta uzyskały wynik o 14 punktów lepszy, niż chłopcy; różnica w OECD jest mniejsza i wynosi 8 punktów" - podkreślono w raporcie.

Długość życia w Polsce

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.