PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Od września dodatkowe pieniądze dla rolników. Minister zapowiada nowy program

  • Autor: PAP/KDS
  • 19 lip 2019 10:50

We wrześniu rolnicy będą mogli ubiegać się o dofinansowanie inwestycji tzw. małej retencji, czyli na budowę zbiorników wodnych, studni głębinowych i systemów nawodnieniowych - poinformował minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Od września dodatkowe pieniądze dla rolników. Minister zapowiada nowy program
Adobe Stock
REKLAMA
  • Minister zapowiedział, że program ogłosi w sierpniu, a będzie uruchomiony on od września.
  • Potrzebne są jeszcze pewne ustalenia z Wodami Polskimi i ministerstwem gospodarki morskiej. Będzie on dotyczył wyłącznie gospodarstw rolnych - wyjaśnia Ardanowski.
  • O wsparcie będą mogli się ubiegać rolnicy, a dofinansowanie wyniesie do 100 tys. zł na gospodarstwo. Przewiduje się, że zwrot kosztów kwalifikowanych będzie do 50 proc., a w przypadku młodego rolnika - do 60 proc..

- Na ten pierwszy nabór będzie przeznaczone 400 mln zł - poinformował. Zaznaczył, że środki te pochodzą z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020, gdyż ministerstwu zależy, by rolnicy jak najszybciej rozpoczęli inwestycje chroniące przed suszą. - Jest to duża kwota i myślę, że rolnicy ją szybko wykorzystają - ocenił Ardanowski.

Minister zapytany przez media o skalę suszy powiedział, że susza w Polsce jest i pogłębia się, ale nie jest ona tak duża jak w ubiegłym roku. - Mam absolutnie prawo twierdzić, że na połowę lipca susza nie ma takiego rozmiaru jak w roku ubiegłem, ale to się może zmienić - wskazał.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Przyznał, że straty oczywiście będą i jeśli ich wielkość będzie już znana, to wtedy rząd zaproponuje odpowiednie formy pomocy. W ubiegłym roku - jak mówił - wysokość pomocy bezpośredniej, tj. wypłata na hektar, wyniosła 2,2 mld zł. Zapewnił, że rolnicy bez pomocy nie zostaną.

Ardanowski zaznaczył, że coraz częściej pojawiające się anomalia pogodowe, w tym susza, w długiej perspektywie mogą powodować duże starty w rolnictwie, stąd potrzeba realizacji inwestycji związanych z nawodnieniem.

Zaznaczył, że od sierpnia 2019 rusza program wapnowania, który zmieni kwasowość gleb w Polsce. Jest to bardzo istotny czynnik zwiększający chłonność gleby, bo woda musi być również zatrzymywana w glebie - tłumaczył szef resortu rolnictwa.

Dodał, że będzie też większe wsparcie dla spółek wodnych w naprawianiu systemów melioracyjnych, zdewastowanych w poprzednich latach. Wyjaśnił, że nie chodzi tylko o osuszanie gleby, ale także o jej nawadnianie. Zaznaczył jednak, że proces naprawy będzie trwał latami.

Szef resortu rolnictwa przypomniał, że program budowy m.in. dużych zbiorników wodnych i przesyłu wody jest przygotowywany przez resort gospodarki morskiej i ruszy w przyszłym roku. Planowane wydatki na ten cel sięgają kilkunastu mld zł. Program będzie finansowany z unijnych pieniędzy pozyskanych już z nowej perspektywy finansowej.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Od września dodatkowe pieniądze dla rolników. Minister zapowiada nowy program

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA