×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Oczekiwania pracowników są coraz większe. Pracodawcy mogą mieć z nimi problem

  • jk
  • 22 lip 2022 14:00

Oczekiwania młodych rosną. Jak wynika z najnowszych badań, niemal połowa przebadanych przedstawicieli pokolenia Z (44 proc.) oraz millenialsów (46 proc.) poprosi o podwyżkę w trakcie najbliższych dwunastu miesięcy, a 35 proc. respondentów obu grup zwróci się do pracodawcy z prośbą o awans.

Oczekiwania pracowników są coraz większe. Pracodawcy mogą mieć z nimi problem
Co czwarty przedstawiciel pokolenia Z i co piąty millennials będzie poszukiwał nowego miejsca pracy (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Jak wynika z polskiej edycji badania Global Workforce Hopes & Fears Survey 2022 przeprowadzanego przez PwC, co czwarty przedstawiciel pokolenia Z i co piąty millennials będzie poszukiwał nowego miejsca pracy.
  • Dla pokolenia Z - oprócz pieniędzy - ważna jest możliwość swobodnej ekspresji w miejscu pracy.
  • Millennialsi z kolei bardziej niż inni cenią sobie możliwość decydowania, skąd będą pracować - nie tylko z biura lub z domu, ale i innych lokalizacji, korzystając m.in. z workation.

Jak wynika z polskiej edycji badania Global Workforce Hopes & Fears Survey 2022, przeprowadzanego przez PwC, 1 na 10 boomersów wskazał, że zapewne odejdzie z obecnej firmy i opuści rynek pracy. Ponad połowa pokolenia Z chętnie poleci swoją obecną firmę znajomym i rodzinie. Jednak niemal co czwarty przedstawiciel pokolenia “Z” i co piąty millennials będzie poszukiwał nowego miejsca pracy.

Czytaj też: Mogą zarobić więcej, dostają mniej. Na własne życzenie

Na świecie średnio 35 proc. ankietowanych pracowników planuje poprosić o podwyżkę w ciągu najbliższych 12 miesięcy a co piąty planuje zmienić pracodawcę (19 proc.). Z kolei w Polsce o podwyżkę będzie się ubiegać 38 proc. przebadanych pracowników, a co szósty ankietowany prawdopodobnie poszuka nowego miejsca pracy (16 proc.).

Źródło: Global Workforce Hopes & Fears Survey 2022, PwC
Źródło: Global Workforce Hopes & Fears Survey 2022, PwC

Lojalność pracowników

W obecnych czasach zwiększonego ruchu na rynku pracy, niezwykle istotne jest odpowiednie adresowanie potrzeb pracowników i budowanie ich przywiązania do firmy. Aby móc wyjść naprzeciw oczekiwaniom, ankietowani zostali poproszeni o wskazanie, na ile poszczególne czynniki są dla nich ważne w miejscu pracy.

Otrzymywanie wynagrodzenia odzwierciedlającego pracę jest dla respondentów najważniejsze. Co jednak ciekawe, kolejne miejsca na podium zajęły dużo mniej materialne kategorie, tj. poczucie spełniania się w pracy oraz swoboda wyrażania się.

Biorąc pod uwagę podział ankietowanych ze względu na wiek, przede wszystkim należy zaznaczyć, że potrzeba należytego wynagradzania oraz poczucie spełnienia są niezwykle istotne dla wszystkich pokoleń.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Oczekiwania pracowników są coraz większe. Pracodawcy mogą mieć z nimi problem
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA