×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Oczekiwania kontra rzeczywistość. Tu pracownicy mogą się rozczarować

 • km
 • 26 maj 2022 13:45

Ponad połowa pracowników spodziewa się podniesienia wynagrodzenia w najbliższym czasie. Tu jednak mogą napotkać na spory opór. Wśród pracodawców takie plany ma jedynie 36 proc. Ponad połowa zamierza utrzymać wynagrodzenia na dotychczasowym poziomie.

Oczekiwania kontra rzeczywistość. Tu pracownicy mogą się rozczarować
W najbliższym czasie 45,6 proc. przedsiębiorstw planuje rekrutować (fot. Anastasiya Leskova/Unsplash)
REKLAMA
 • W najbliższym czasie 45,6 proc. przedsiębiorstw planuje rekrutować, co oznacza wzrost o ponad 10 punktów procentowych wobec poprzedniego badania (35 proc.). Tylko 2,2 proc. przewiduje redukcję zatrudnienia (rok wcześniej – 4 proc.).
 • Jako główny powód zmiany pracy najczęściej wskazywany jest zbyt niski poziom wynagrodzeń (43,1 proc.), jednak na znaczeniu zyskują czynniki pozafinansowe: chęć samorealizacji, brak możliwości rozwoju czy brak perspektywy awansu.
 • 54,5 proc. pracowników spodziewa się podwyżek pensji. Tymczasem podnosić wynagrodzenia planuje 36,1 proc. pracodawców. 53 proc. zamierza utrzymać dotychczasowy poziom wynagrodzeń.

Najnowsza edycja raportu Gi Group oddaje obraz nastrojów pracowników i pracodawców u schyłku pandemii i w obliczu konfliktu zbrojnego w Ukrainie.

Jak wynika z XVI Barometru Rynku Pracy opublikowanego przez Gi Group, w  pierwszych trzech miesiącach 2022 roku 71,7 proc. pracowników wyrażało zadowolenie z obecnej pracy. Jej utraty obawia się 27,7 proc. (34,6 proc. w ubiegłym roku) przebadanych. Znacząco – z 43,1 proc.  do 54,2 proc. – wzrósł odsetek osób spokojnych o swoje zatrudnienie.

Pozytywnych nastrojów nie zakłóciła wojna w Ukrainie – aż 61 proc. ankietowanych nie obawia się utraty pracy z tego powodu, a tylko 17 proc. jest przeciwnego zdania. Widać jednak pewne rozbieżności  ze względu na płeć – utraty pracy nie obawia się większy odsetek mężczyzn (65 proc.) niż kobiet (57 proc.).

- Pozytywne myślenie o obecnej pracy nie wyklucza rozważań o nowej. Ponad 1/3 pracujących Polaków planuje zmianę miejsca zatrudnienia w ciągu dwóch lat. Widać tu bardzo proaktywną i zmotywowaną postawę. 53,2 proc. osób przewidujących utratę pracy lub jej zmianę już teraz szuka nowej, a 61,3 proc. jest gotowych się przekwalifikować – komentuje wyniki badań Marcos Segador Arrebola, prezes Gi Group Poland

fot. Adam Borkowski/Unsplash
fot. Adam Borkowski/Unsplash
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (6)

Do artykułu: Oczekiwania kontra rzeczywistość. Tu pracownicy mogą się rozczarować

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Chytry, dwa razy traci 2022-05-26 15:27:35

  No to ta połowa będzie miała problemy z pracownikami, a tym samym, z utrzymaniem produkcji czy usług. Więcej na tym stracą niż zyskają.

  • Adam 2022-05-26 18:17:45

   A pracownicy gdzie odejdą? W Polsce jest system że jak zmieniasz pracę to nie za podwyżką tylko ile byś lat doświadczenia nie miał to masz okres próbny za minimalną, niektórzy to nazywają "na sprawdzenie". Z ofert pracy z ogłoszeń jest wyłącznie takie dno nawet jak są podawane widełki cuda-wianki to w realu jest nieśmiertelne "na sprawdzenie" za minimalną. Dużo wody w Wiśle upłynie zanim Janusze i Korpo się zorientują że nie będzie kim robić jak się realnie nie zacznie podbierać innym pracowników za podwyżką.

   • Go global 2022-05-26 18:34:14

    Pójdą gdziekolwiek. W dobie Internetu można pracować dla klientów i pracodawców z całego świata, mieszkając w Polsce. Im dłużej polskie firmy pozostaną w średniowieczu, tym więcej osób to odkryje i na stałe wyjdzie z lokalnego rynku pracy. Ludzi będzie mnóstwo, ale nikt nie będzie zgłaszał się do miejscowych podmiotów. Po co, skoro zagranica płaci zdalnie 2-3 razy więcej?

   • Adrian 2022-05-26 20:37:49

    Do go global. Mówisz o 5% pracowników. A reszta?

   • Realia 2022-05-26 22:12:18

    Adrianie, te 5%,przy takim bezrobociu wystarczy, aby otrzeźwieli. W firmie gdzie pracuję zwolniło się 0,5% i szef zatrrybił, że bez podwyżki się nie pociągnie, bo nowi nie przyszli.

   • GO GLOBAL 2022-05-27 15:04:48

    Adrianie, ten odsetek jest potencjalnie znacznie wyższy. Stopniowo coraz więcej osób będzie odkrywać, jakie istnieją możliwości, nawet jeśli wykonują teraz zawód „analogowy”. Pandemia tylko to przyspieszyła, stąd „Wielka Rezygnacja”. A poziom bezrobocia jest praktycznie zerowy — kto chce, znajdzie pracę. Nawet w czasie spowolnienia gospodarczego sama demografia spowoduje, że nie będzie „rynku pracodawcy”. Najwyższy czas się obudzić teraz, bo się obudzicie później z ręką w nocniku.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA