PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Ochotnicy z WOT pomagają w oczyszczaniu brzegu Odry

  • Autor: PAP/KDS
  • 13 sie 2022 21:10

Ochotnicy z 12. Wielkopolskiej Brygady OT pomagają w usuwaniu skutków katastrofy ekologicznej i oczyszczaniu brzegu Odry – poinformowały Wojska Obrony Terytorialnej. O pomoc wystąpił wojewoda lubuski.

Ochotnicy z WOT pomagają w oczyszczaniu brzegu Odry
(fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN)
REKLAMA

Członkowie WOT przez najbliższych kilku dni będą pomagać w oczyszczaniu brzegu rzeki na odcinku od Słubic do Kostrzyna. W okolicach Krosna wsparcia udzielają wojska operacyjne 5. Kresowy Batalion Saperów z 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej.

Od piątku ochotnicy z 12. brygady OT działają m.in. wspólnie ze strażakami z Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Słubicach. Według zapowiedzi WOT będą wypełniać zadania na lądzie i na strażackich łodziach. W każdym zespole znajdzie się ratownik wodny. Żołnierze zostali wyposażeni w środki ochrony osobistej - rękawice, wodery i maski, które znajdują się na wyposażeniu batalionów 12. Wielkopolskiej Brygady OT. Część środków ochrony osobistej została przekazana również przez sztab kryzysowy lubuskiego urzędu wojewódzkiego.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W sobotę w należącym do wielkopolskiej brygady OT batalionie lekkiej piechoty skwierzyńskim batalionie do pomocy zgłosiło się blisko 100 jego żołnierzy.

W Odrze, na odcinku od Oławy, doszło do katastrofy ekologicznej. W opanowaniu sytuacji pomagają żołnierze WOT (fot. PAP/ Lech Muszyński)
W Odrze, na odcinku od Oławy, doszło do katastrofy ekologicznej. W opanowaniu sytuacji pomagają żołnierze WOT (fot. PAP/ Lech Muszyński)

"Wojska Obrony Terytorialnej zostały stworzone m.in. z myślą wsparcia lokalnej społeczności w sytuacji klęsk żywiołowych i kryzysowych. Nie możemy być obojętni w momentach wymagających naszego zaangażowania" - powiedział cytowany w komunikacie WOT dowódca 12. Wielkopolskiej Brygady OT płk Zbigniew Tragoński. "Choć pełnimy służbę na granicy polsko-białoruskiej i wspieramy cały czas działania związane z relokacją uchodźców z Ukrainy, wciąż staramy się utrzymywać gotowość do podjęcia kolejnych wyzwań" - dodał pułkownik, który uczestniczył w posiedzeniu wojewódzkiego sztabu kryzysowego.

Z wejściem w życie ustawy o obronie ojczyzny dowódca WOT został szefem Centrum Zarządzania Kryzysowego MON, a dowódcy brygad OT zastąpili w tych obowiązkach dotychczasowych szefów wojewódzkich sztabów wojskowych, wspomagając wojewodów w koordynacji i realizacji wsparcia, jakiego może udzielić wojsko.

W Odrze, na odcinku od Oławy, doszło do katastrofy ekologicznej. Sygnały o masowym śnięciu ryb były zgłaszane od końca lipca. Od piątku obowiązuje zakaz wstępu do Odry w województwach zachodniopomorskim, lubuskim i w dolnośląskim. Trwa oczyszczanie rzeki z martwych ryb; setki ochotników włączyły się w zbieranie martwych zwierząt po niemieckiej stronie rzeki, we wschodniej Brandenburgii.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ochotnicy z WOT pomagają w oczyszczaniu brzegu Odry

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA