Oceny roczne to niewypał? Polacy na czele rewolucji. Jeśli reforma się sprawdzi, będzie tak pracowało 330 tys. osób

Accenture, globalna firma outsourcingowa i konsultingowa, która zatrudnia ponad 330 tys. osób na całym świecie, zdecydowała się zrezygnować z ocen rocznych. Na razie pomysł sprawdzany jest w Polsce. Jeśli się sprawdzi, zostanie wdrożony globalnie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Oceny roczne to niewypał? Polacy na czele rewolucji. Jeśli reforma się sprawdzi, będzie tak pracowało 330 tys. osób

PODZIEL SIĘ


Autor: Jolanta Miśków

13 lip 2016 14:12


Dlaczego firma Accenture zdecydowała się na rezygnację z ocen rocznych?

- Doszliśmy do wniosku, że pracownik nie potrzebuje raz w roku otrzymywać tak takiej "szkolnej cenzurki", ponieważ ona nie jest mu potrzebna do rozwoju. Bardziej potrzebne jest mu to, żeby rozmawiać z nim o przyszłości, a nie rozliczać z przeszłości - mówi w rozmowie z PulsHR.pl Bartosz Szczęsny, HR Lead w Accenture Operations Poland.

Rezygnacja z ocen rocznych to spora rewolucja w zarządzaniu. Accenture nie jest jednak jedyną firmą, która się na nią zdecydowała - robią to również inni giganci. Jak wynika z danych CEB z ocen pracowniczych zrezygnowało już 6 proc. firm z listy Fortune 500.

- W tej chwili proces "performance achievement", bo tak go nazywamy, jest procesem całorocznym, gdzie pracownicy mają możliwość poznawania swoich silnych stron. Mają narzędzia, które wspierają ich w tym, żeby na co dzień otrzymywać feedback od swoich przełożonych. Dostają narzędzie, które daje im możliwość, aby spotykać się ze swoimi menedżerami i planować swoją przyszłość na bazie swoich mocnych stron i na bazie swoich aspiracji zawodowych - wyjaśnia Bartosz Szczęsny.

Jak podkreśla: - Jeżeli zadbamy o to, żeby pracownik w czasie rzeczywistym, w ciągu całego roku dostawał feedback na temat tego co robi dobrze, a co powinien poprawić, to raz w roku taka ocena mu nie jest potrzebna.

Więcej dowiecie się z naszej rozmowy wideo.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Marta 2016-08-01 14:34:54

Podpisuję się pod wypowiedzią poprzedniczki. Ewaluacja to zawsze ewaluacja. Po prostu trzeba dopasować sposób do funkcjonowania firmy i zadbać o jakość. Bieżący feedback może być tak samo źle prowadzony jak spotkanie roczne. A po za tym jak można dokonywać oceny roczej bez bieżących spotkań feedbackowych??

Beata 2016-07-13 16:17:46

Opanujcie się z tym kwestionowaniem oceny rocznej! To się nie wyklucza z oceną bieżącą!Żeby dawać nagrody trzeba najpierw dawać informację zwrotną o błędach. Inaczej nagrody , pochwały, uznanie nie smakuje !powoduje tylko coraz większą roszczeniowość. Nie na każdym stanowisku jest możliwość rozwoju, awansu, i świetlanej przyszłości. Jeśli rozbudzicie oczekiwania w oparciu o pracę nad mocnymi stronami, a nie dacie takich zdarzeń, to pracownicy odpłyną zaraz do konkurencji.A na Goworku zamiast wpisów o uznaniu dla firmy będą wypowiedzi rozczarowanych niby starsów !