PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Ocena ryzyka zawodowego. Ekspert BHP podpowiada jak ją przeprowadzić

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 8 sty 2021 17:41

Odpowiedzialny i świadomy pracodawca powinien zachęcać swoich pracowników do podejmowania aktywności fizycznej w czasie pracy zdalnej - przekonuje Jacek Andrzejewski, główny specjalista ds. BHP i kierownik działu BHP w SQD Alliance.

Ocena ryzyka zawodowego. Ekspert BHP podpowiada jak ją przeprowadzić
Jacek Andrzejewski przypomina, że obowiązkiem pracodawcy (zgodnie z art. 226 k.p.) jest przeprowadzenie oceny ryzyka zawodowego (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Niebawem minie rok, odkąd duża część pracowników zamiast codziennej trasy do biura pokonuje jedynie odległość od sypialni do salonu. 
  • Praca zdalna ma swoje plusy, jednak nie najlepiej wpływa na naszą aktywność fizyczną. 
  • Tymczasem, jak przypomina Jacek Andrzejewski, ta jest konieczna, byśmy mogli w pełni efektywnie funkcjonować. Wskazuje też, jak urządzić miejsce w domu, by pracując z niego, nie zaszkodzić własnemu zdrowiu.

Jacek Andrzejewski przypomina, że obowiązkiem pracodawcy (zgodnie z art. 226 k.p.) jest przeprowadzenie oceny ryzyka zawodowego. Tutaj pomocna może być norma PN-N-18002:2011, która szczegółowo określa systemy zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy oraz zawiera ogólne wytyczne do oceny ryzyka zawodowego.

- Ocena musi odnosić się do faktycznych warunków znajdujących się w zakładzie pracy oraz tych czynników, które uległy zmianie i mają wpływ na bezpieczeństwo pracowników. Pracodawca powinien prawidłowo ocenić ryzyko zawodowe występujące przy wykonywanych pracach, czyli przede wszystkim (również dla prac biurowych) określić dobór wyposażenia stanowisk i miejsc pracy. Dobry szef musi również zadbać o zmianę organizacji pracy podczas home office i uwzględnić wszystkie czynniki występujące przy wykonywanych pracach - wyjaśnia ekspert BHP.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Ocena ryzyka zawodowego - krok po kroku

Jak dodaje, norma ta zawiera konkretną propozycję metody oceniania ryzyka zawodowego przez pracodawcę. Zgodnie z nią, pracodawca powinien powołać i przeszkolić osoby, które później stworzą tzw. zespół oceniający. Mieliby oni za zadanie zebrać informacje niezbędne do oceny, czyli np. lokalizacja stanowisk pracy, czy uwzględnienie osób, które tę pracę wykonują (zwłaszcza kobiet w ciąży, osób starszych, młodocianych i niepełnosprawnych). Zidentyfikować zagrożenia, czyli rozpoznać wszystkie zagrożenia na stanowisku pracy i wskazać te z nich, które są możliwe do usunięcia. Oszacować ryzyko, czyli podjąć próbę oszacowania szans na wystąpienie niekorzystnych dla życia i zdrowia pracownika następstw tych zagrożeń i określenie ich wag.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ocena ryzyka zawodowego. Ekspert BHP podpowiada jak ją przeprowadzić

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA