PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Ocena pracowników ma znaczenie. Pytanie, jaka ocena?

Pracownik, który regularnie otrzymuje informację zwrotną na temat jego pracy, jest skoncentrowany na postawionych mu celach, co wpływa na jego poziom zaangażowania i efektywności - przekonuje Natalia Bogdan z agencji pośrednictwa pracy Jobhouse.

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 24 lip 2019 10:37
Ocena pracowników ma znaczenie. Pytanie, jaka ocena?
Ewaluacja pracowników ważna jest nie tylko dla pracodawców, ale także dla samych pracowników. (fot.shutterstock.com)
REKLAMA
  • Jak przekonują eksperci Jobhouse, ewaluacja pracowników ważna jest nie tylko dla pracodawców, ale także dla samych pracowników.
  • Pozwala obu stronom dowiedzieć się, jaki jest ich poziom zadowolenia ze współpracy oraz określić cele na najbliższy czas.
  • Jednak wiele firm decyduje się odchodzić od okresowych ocen pracowników na rzecz informowania ich o efektach ich pracy na bieżąco.

Spotkanie mające na celu ocenę pracy pracowników z pozoru można zaliczyć do tych z serii „trudnych”, jednak dobrze poprowadzone i ukierunkowane na konstruktywną informację zwrotną, może mieć duży wpływ na rozwój pracownika w strukturach firmy. Pozwala wychwycić bieżące potrzeby zatrudnionych, także w obszarze szkoleń z zakresu umiejętności miękkich czy twardych.

Natalia Bogdan z agencji pośrednictwa pracy Jobhouse. (fot. Jobhouse)
Natalia Bogdan z agencji pośrednictwa pracy Jobhouse. (fot. Jobhouse)

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Pracownik, który regularnie otrzymuje informację zwrotną na temat jego pracy, jest skoncentrowany na postawionych mu celach, co wpływa na jego poziom zaangażowania i efektywności. Ma to swoje odzwierciedlenie także w funkcjonowaniu grupy. W dobrze prosperujących firmach okresowa ewaluacja jest obowiązkową praktyką mającą wpływ na rozwój całej firmy. Ambitni pracownicy bardzo sobie cenią takie praktyki, ponieważ spotkanie jest dla nich okazją do wytyczenia sobie nowych szczytów czy poinformowania o chęci rozwoju np. w nowym kierunku - przekonuje Natalia Bogdan z agencji pośrednictwa pracy Jobhouse.

Prawidłowa ocena, czyli jaka?

Jak wskazują eksperci Jobhouse, przeprowadzając ocenę pracowników, w pierwszej kolejności bierze się pod uwagę postawę pracownika, jego ambicję i inicjatywę wobec powierzonych mu zadań. Każdy kierownik od czasu do czasu powinien sprawdzić, czy jego podwładny jest zaangażowany w swoją pracę i z własnej woli angażuje się w jej rzetelne wykonywanie. Aktywna postawa ma duży wpływ na efektywność zespołu, jak również buduje wspierającą atmosferę w miejscu pracy.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ocena pracowników ma znaczenie. Pytanie, jaka ocena?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA