PARTNERZY PORTALU

Branża automotive traci jeden etat na obsługę papierowych dokumentów

  • Autor: RAF
  • 17 gru 2019 10:45

Branża motoryzacyjna, w której technika cyfrowa jest powszechna, w dalszym ciągu w dużym stopniu wykorzystuje tradycyjny, papierowy obieg dokumentów oraz stawia na klasyczne metody kontaktów handlowych. Powoduje to ryzyko powstawania zatorów płatniczych czy strat generowanych przez koszty tworzenia, magazynowania i wysyłania papierowych faktur, a co za tym idzie nieefektywnego wykorzystania kapitału ludzkiego. Świadomość tego mają takie marki jak m.in. Ford Motor Company, Nissan, Michelin czy Bosch a także spółka Roulunds Braking, z wyliczeń której wynika, że dzięki automatyzacji obiegu dokumentów zaoszczędzić można nawet 250 godzin czasu pracy miesięcznie.

Branża automotive traci jeden etat na obsługę papierowych dokumentów
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
  • Ford Motor Company zaczął stosować technologię EDI, czyli digitalizacji i elektronicznej wymiany dokumentów, już w latach 80-tych, choć oczywiście wówczas system ten był odległy od standardów znanych dzisiaj. 
  • Jednym z czynników, które zadecydowały o cyfryzacji wymiany dokumentów z partnerami był kłopotliwy proces manualnego przetwarzania zamówień zakupu. 
  • Skrócenie czasu procesowania zamówień i faktur oraz przejście na cyfrowe systemy wymiany to także szansa na walkę z problemem zatorów płatniczych.

W działalności firm ogromne znaczenie ma szybkość działania, która powinna iść w parze z niezawodnością oraz minimalizowaniem popełniania błędów. Firmy produkują ogromne ilości dokumentów (faktury, przelewy), a te wymagają czasu do obróbki, co nie sprzyja w  sprawnemu i szybkiemu realizowaniu podstawowych celów firmy. Z pomocą w tej kwestii przyszła digitalizacja i technologia elektronicznej wymiany dokumentów (EDI), która w wielu branżach stosowana jest od 3 dekad. 

Automatyzację postrzega się często przez pryzmat robotów, sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego, generalnie zaawansowanych technologii, tymczasem są to często działania niskopoziomowe i niskokosztowe, tak jak właśnie technologia EDI.

- Jej wdrożenie w Castoramie skróciło obieg faktur z 12 dni do 45 minut, czyli proces przyśpieszono aż 384 razy. Całkowicie eliminując ręczne procesy rozliczeniowe, odzyskano czas pracowników, których można było skierować do innych działań – zwraca uwagę Tomasz Kuciel, prezes Edisona, należącej do międzynarodowej grupy Editel .

Ford Motor Company zaczął stosować technologię EDI już w latach 80-tych, choć oczywiście wówczas system ten był odległy od standardów znanych dzisiaj. Skoda Auto przy pomocy platformy EDI obsługuje kontakty handlowe z 250 partnerami. Pośród firm z segmentu automotive wykorzystujących ten model wymiany dokumentów można podać przykład także m.in. Nissana, Ducati, Michelin czy Boscha. A także firmę Roulunds Braking ApS – spółki należącej do koncernu MAT Holdings Inc. Spółka jest jednym z czołowych producentów komponentów układów hamulcowych. Dostarcza swoje produkty m.in. koncernowi PSA, który niedawno zdecydował się na wdrożenie elektronicznej wymiany danych.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Branża automotive traci jeden etat na obsługę papierowych dokumentów

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA