PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Obiecał zatrudnić 500 niepełnosprawnych, przybyło 6 etatów

  • Autor: PAP/KDS
  • 10 gru 2022 9:03

Rafał Trzaskowski zapowiadał w kampanii wyborczej zatrudnienie w urzędzie miejskim 500 osób z niepełnosprawnościami. Po czterech latach rządów w ratuszu przybyło sześć etatów, na których zatrudniono niepełnosprawnych - wynika z odpowiedzi władz stolicy na interpelację radnego.

Obiecał zatrudnić 500 niepełnosprawnych, przybyło 6 etatów
W stołecznym ratuszu w 2019 r. zatrudnienie osób z niepełnosprawnościami w etatach wynosiło 253,60. (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • W stołecznym ratuszu w 2019 r., czyli pierwszym roku prezydentury Rafała Trzaskowskiego, zatrudnienie osób z niepełnosprawnościami w etatach wynosiło 253,60.
  • Rok później było ich 244,08, na koniec 2021 r. - 248,60, a na 31 października tego roku liczba etatów wyniosła 259,45.
  • Informacje te przekazał zarząd miasta w odpowiedzi na interpelację radnego PiS Michała Szpądrowskiego.

Zgodnie z przepisami dotyczącymi rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, pracodawcy, którzy nie osiągną sześcioprocentowego wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych muszą wpłacić odpowiednie kwoty na rzecz Państwowego Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w stołecznym ratuszu kształtował się w latach 2019-2022 na poziomie ok. 2,8 proc. Zatem - jak podał zarząd stolicy w odpowiedzi na interpelację Szpądrowskiego - "Urząd Miasta Stołecznego Warszawy przekazał do PFRON w roku 2020 kwotę w wysokości 7 008 522 zł, a w 2021 roku 7 476 925 zł".

Politykę zatrudniania osób niepełnosprawnych skomentował w rozmowie z PAP radny PiS i długoletni związkowiec z NSZZ "Solidarność" Andrzej Kropiwnicki. "Kiedy Trzaskowski startował w wyborach i obiecał miejsca pracy dla 500 osób z niepełnosprawnością, nie przyjrzał się chyba strukturze zatrudnienia w ratuszu" - powiedział.

Czytaj więcej: „Pracuj, jak wszyscy albo się rozstaniemy” - niepełnosprawni mają dość

W jego ocenie rozwiązaniem nie jest tworzenie nowych, niepotrzebnych stanowisk, lecz zatrudnianie osób niepełnosprawnych na etatach zwalnianych przez osoby pełnosprawne odchodzące na emeryturę lub zwalniające się z pracy.

"Osoby niepełnosprawne mogłyby być również zatrudniane w sytuacji, kiedy dochodzą zadania zlecone przez rząd, tak jak to było w przypadku dużej migracji ukraińskiej. Ale prezydentowi nie było chyba z tym po drodze" - wskazał Kropiwnicki.

"Rafał Trzaskowski bardzo dużo rzeczy naobiecywał. Z obietnic spełnił właściwie jedną. Buduje sobie kładkę przez Wisłę, chyba po to, aby uciekać na rowerze z ratusza na Pragę" - powiedział.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Obiecał zatrudnić 500 niepełnosprawnych, przybyło 6 etatów

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Mariola 2022-12-10 10:06:56

    Właśnie nie wiem jakim trzeba być idiotom żeby głosować na kogokolwiek w tym kraju przecież tylko oni mają z tego korzyści a zwykły ciężko pracujący człowiek zapi. I nic z tego nie ma tylko choroby a w rzeczywistości i tak laduje na wózku beż środków do życia lub ZUS zabiera mu resztę godności cudownie go uzdrawiając i po wszystkim jeszcze beż pracy zostaję bo go nigdzie zatrudnić nie chcą jedyna nadzieja w wojnie i w wojsku jak człowiek broń do ręki dostanie wtedy nie zostanie mu już nic jak odzyskać sprawiedliwość

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA