PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Obcokrajowcy w Polsce. Remedium na braki kadrowe to Białoruś, Filipiny albo Wietnam

Firmy w Polsce zatrudniają obcokrajowców zwłaszcza na czas określony. Gdy brakuje Ukraińców czy Białorusinów, z pomocą przychodzą bardziej egzotyczne kierunki pozyskiwania pracowników.

Obcokrajowcy w Polsce. Remedium na braki kadrowe to Białoruś, Filipiny albo Wietnam
Koncerny umożliwiają pracownikom w Wietnamie wzbogacać swoje doświadczenie zawodowe oraz uczą komunikacji w języku angielskim (fot. archiwum)
REKLAMA
 • Wśród pracujących w Polsce obcokrajowców Białorusinów jest mniej niż Ukraińców.
 • Specjalizujące się w pozyskiwaniu pracowników z zagranicy agencje kierują uwagę pracodawców na Filipiny. Kraj ten oferuje pracowników znających angielski i często wyznania katolickiego.
 • Ciekawą alternatywą może być Wietnam, gdzie pracownicy mają kompetencje stoczniowe. Często mówią także po angielsku.

Do Polski przybywa najwięcej czasowo migrujących za pracą. To wynik z danych OECD za 2017 r., które przedstawiono we wrześniu 2019 r. W szczegółach dowiadujemy się, że Rzeczpospolita wyprzedziła w tym zestawieniu m.in. Stany Zjednoczone i Niemcy – gospodarki od nas większe. Mimo to wiemy, że polskie firmy odczuwają deficyt kadrowy.

Nie jest tajemnicą, że Ukraińcy w Polsce to największa grupa osób szukających zatrudnienia. W czerwcu 2019 r. stanowili oni aż 75 proc. wszystkich obcokrajowców pracujących nad Wisłą. Jednak zasadne staje się pytanie, co zrobimy, jeśli ich napływ zacznie maleć?

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Białoruś

Liczba Białorusinów w Polsce rośnie. Jednak nie jest ich tak wielu, jak Ukraińców, więc i nie będą w stanie zaspokoić potrzeb naszego rynku pracy. Białoruś zamieszkuje około 9 milionów 500 tysięcy osób, co wobec 44 milionów Ukraińców jednoznacznie przekłada się na różnicę w liczbie obecnych w Polsce obywateli tego kraju.

Jednak życie Białorusinów w Polsce nie jest łatwe. Jak przekonuje portal minsknews.by, w pierwszej połowie 2019 r. specjaliści programu „La Strada Belarus” (fundacja walcząca z handlem ludźmi i niewolnictwem) zarejestrowali 3700 zgłoszeń, z czego 37 proc. dotyczyło Polski. Białorusini w tych skargach donosili o naruszaniu praw pracownika, głównie za niewypłacalność pracodawców w Polsce. Inne kraje, które najczęściej pojawiały się w zgłoszeniach, to Rosja, Ukraina, Litwa, Czechy oraz Korea Południowa, Egipt, Tajlandia i Stany Zjednoczone. Polska jest więc wśród krajów, w których Białorusinów nie do końca traktuje się fair.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Obcokrajowcy w Polsce. Remedium na braki kadrowe to Białoruś, Filipiny albo Wietnam

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • IMHO 2019-10-20 15:33:09

  Jestem za imigracją ale wyłącznie z krajów UE.

 • yxyxy 2019-10-19 18:10:25

  ale Ukraińców nie jest za mało. jest ich coraz więcej. i wolę ukraińców, białorusinów albo rosjan niż tych z azji z obcą kulturą.

 • rewers 2019-10-18 21:10:00

  To jakaś paranoja. Nie jesteście sami w tym kraju. Byli tu już tacy przemądrzali i płaczą do dziś.

REKLAMA
 • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA