PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Nowy typ pracownika wymusi nowy typ polityki społecznej

  • Gabriel Paździor
    GP
  • 14 gru 2019 6:00

Zabezpieczenie społeczne pracujących na nowych formach zatrudnienia wymaga uregulowania. Takiego zdania jest Michael Freytag z World Employment Confederation Europe. Sugeruje on modyfikowanie współczesnych sposobów zatrudniania i legislacji tak, by uwzględniały prawa jednostki do bezpieczeństwa socjalnego i np. opieki zdrowotnej.

Nowy typ pracownika wymusi nowy typ polityki społecznej
Adobe Stock
REKLAMA
  • Punktem wyjścia do oceny Freytaga są badania Fundacji Bertelsmanna, w których ankietowani wysoko stawiają w hierarchii celów nowej Komisji Europejskiej właśnie sprawę rynku pracy i zmian na nim zachodzących.
  • Przypomina on, że musimy przyjrzeć się np. gospodarce współdzielenia, która spowodowała pojawienie się nowego typu pracownika, nie pracującego na etacie.
  • Jak zwraca uwagę w swoim felietonie Freytag, panuje powszechna zgoda, że musimy myśleć bardziej uniwersalnie o tych nowych formach świadczenia pracy.

Punktem wyjścia do oceny Freytaga są zmiany zachodzące na światowym rynku pracy. Podkreśla on, że nowe trendy to przede wszystkim wzrost indywidualizmu i różnorodnych form wypełniania obowiązków (aplikacji do pośrednictwa zleceń, ekonomii współdzielenia). - Zbyt często staramy się znaleźć jedno rozwiązanie, które ma odpowiedzieć na wszystkie rodzaje zatrudnienia - pisze w obszernym felietonie Freytag, na stronach euractiv.com.

Proponując szersze spojrzenie, autor, który jest managerem ds. polityki i spraw publicznych World Employment Confederation Europe, sugeruje, że nowa Komisja Europejska ma właśnie przed sobą szansę odpowiedzi na to pytanie. Proponuje Ursuli von der Leyen i jej komisarzom spojrzeć na ostatnie badania Fundacji Bertelsmanna.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Michael Freytag sygnalizuje potrzebę reformy polityki krajów Unii. (fot. Thijs ter Haar/flickr.com/CC BY 2.0)
Michael Freytag sygnalizuje potrzebę reformy polityki krajów Unii. (fot. Thijs ter Haar/flickr.com/CC BY 2.0)

Zapytała ona Europejczyków o wyzwania dla nowego składu Komisji. Rynek pracy znalazł się na drugim miejscu (34 proc. odpowiedzi) wśród wybieranych przez ankietowanych odpowiedzi. Miejsce trzecie zajęło bezpieczeństwo socjalne (23 proc. odpowiedzi). Pierwsze miejsce zajęło środowisko naturalne (40 proc.). Fundacja zapytała 12 000 mieszkańców Europy ze wszystkich krajów członkowskich Unii.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nowy typ pracownika wymusi nowy typ polityki społecznej

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA