×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Nowy trend wśród pracowników. Dzięki temu łatwiej zmienią pracę

  • km
  • 16 mar 2022 20:00

Pandemia oraz dynamika zmian na rynku pracy w ostatnich latach sprawiły, że zarówno pracownicy, jak i organizacje zmienili optykę patrzenia na kwestie podnoszenia kompetencji. Pracownicy rozumieją, jak dużą wartość na rynku ma stały rozwój, dlatego spora ich część coraz poważniej odnosi się do podnoszenia kwalifikacji, by nie tylko zachować już posiadaną pracę, móc zarabiać więcej, ale też myśleć o wchodzeniu w nowe role, awansować czy zmienić zawód. Pracodawcy - by zatrzymać najlepszych - muszą inwestować w rozwój zespołów.

Nowy trend wśród pracowników. Dzięki temu łatwiej zmienią pracę
Pracownicy dostrzegli potrzebę podnoszenia swoich zawodowych kompetencji (fot. Unsphlash)
REKLAMA
  • Dla 53 proc. pracowników uczestniczenie w formach rozwojowych jest istotne, bo pomaga zmienić pracę.
  • Głównymi zawodowymi motywatorami do podnoszenia kwalifikacji są chęć zwiększenia swojej konkurencyjności na rynku (23 proc.) oraz chęć zachowania pracy (22 proc.).
  • Kobiety trzy razy częściej niż mężczyźni deklarują chęć udziału w szkoleniach i kursach (33 proc.).

Dynamiczna sytuacja ostatnich dwóch lat sprawiła, że zarówno firmy, jak i przede wszystkim pracownicy inaczej patrzą na wiele obszarów życia.

Pracownicy dostrzegli potrzebę podnoszenia swoich zawodowych kompetencji. Wielu z nich postanowiło całkowicie przeformatować swoje zawodowe życie.

Jak wynika z raportu „Kompetencje miękkie i potrzeba ich rozwoju – jak uczą się obecnie pracownicy?” przygotowanego przez firmę szkoleniową Nowe Motywacje oraz Mobile Institute, dla 53 proc. pracowników uczestniczenie w formach rozwojowych jest istotne, bo pomaga zmienić pracę. Głównymi zawodowymi motywatorami do podnoszenia kwalifikacji są chęć zwiększenia swojej konkurencyjności na rynku (23 proc.) oraz chęć zachowania pracy (22 proc.).

- Od lat przyglądamy się i analizujemy ewolucję rynku pracy, weryfikujemy, jak zmieniają się kluczowe kompetencje w biznesie oraz w jaki sposób najefektywniej można je rozwijać. Od momentu pojawienia się pandemii przyglądaliśmy się temu jak zmienia się świat i jak te zmiany wpływają na potrzeby i możliwości człowieka, również w obszarze rozwoju i podnoszenia kompetencji. Nowa rzeczywistość, w której funkcjonujemy przełożyła się również na sposób uczenia się osób zatrudnionych, a także na ich motywację do podnoszenia własnych kwalifikacji - komentuje Grzegorz Święch, wiceprezes i partner w firmie szkoleniowej Nowe Motywacje.

fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

Motywator zależny od wieku

Główne zawodowe motywatory zmieniają się jednak w zależności od wieku pracowników. Dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją zawodową karierę (osoby w wieku 18-24 lata) największą motywacją do rozwoju jest zwiększenie własnej konkurencyjności na rynku (19 proc.).

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nowy trend wśród pracowników. Dzięki temu łatwiej zmienią pracę

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA