×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Nowoczesna złożyła w Sejmie alternatywny projekt dot. handlu w niedziele

 • Autor: PAP/JS
 • 18 paź 2017 16:34

Propozycja Nowoczesnej umożliwia placówkom handlowym prowadzenie działalności handlowej we wszystkie dni tygodnia. Zobowiązuje jednak do zapewnienia pracownikom możliwości wypoczynku w przynajmniej dwie niedziele miesiąca - wynika z uzasadnienia poselskiego projektu.

Nowoczesna złożyła w Sejmie alternatywny projekt dot. handlu w niedziele
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• Nowoczesna podkreśla, że "proponowane rozwiązanie wpisuje się w potrzebę społeczną, potwierdzoną w wynikach badań pracowni TNS z marca 2017 roku, gdzie 60 proc. Polaków nie chce wprowadzenia zakazu handlu w niedzielę".

• Nowoczesna zwróciła uwagę, że przyzwolenie na pracę w niedziele w przypadku handlu dotyczy przede wszystkim młodzieży uczącej się lub studiującej w trybie dziennym, której taka praca daje szansę pokrycia choć części kosztów nauki i utrzymania, oraz zdobycie pierwszych oszczędności.

Jak podkreślono w uzasadnieniu do projektu, który został zamieszczony na stronach sejmowych "ustawa stanowi alternatywę dla obywatelskiego projektu ustawy ograniczającej handel w niedzielę oraz poselskich poprawek do niej ograniczających zakaz do dwóch niedziel w miesiącu".

Zgodnie z projektem obywatelskim handel w niedzielę w większości placówek miałby być zakazany. W Sejmie podkomisja ds. rynku pracy, która pracowała nad tym projektem wprowadziła poprawkę ograniczającą handel do dwóch niedziel w miesiącu - byłby dozwolony w drugą i czwartą niedzielę każdego miesiąca.

Propozycja Nowoczesnej "pozwala osiągnąć cel zakładany przez autorów projektu obywatelskiego oraz poprawek (...), nie wywołując jednak jego negatywnych skutków". "Umożliwia placówkom handlowym prowadzenie działalności handlowej we wszystkie dni tygodnia przy jednoczesnym zobowiązaniu ich do zapewnienia pracownikom możliwości wypoczynku w przynajmniej dwie niedziele miesiąca" - czytamy w uzasadnieniu do projektu. Zdaniem Nowoczesnej, jest to możliwe z pomocą odpowiedniego planowania grafiku pracy poszczególnych pracowników.

Jak podkreślono w projekcie, nie wymusza on zamknięcia lokali handlowych oraz nie zakazuje pracy w niedzielę osobom godzącym się na nią z powodu preferencji osobistych. "Nie jest też próbą paternalistycznej ingerencji państwa w prywatne decyzje konsumentów dotyczące preferowanego dnia zakupów" - dodano.

Nowoczesna zwróciła uwagę, że przyzwolenie na pracę w niedziele w przypadku handlu dotyczy przede wszystkim młodzieży uczącej się lub studiującej w trybie dziennym, której taka praca daje szansę pokrycia choć części kosztów nauki i utrzymania, oraz zdobycie pierwszych oszczędności.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: Nowoczesna złożyła w Sejmie alternatywny projekt dot. handlu w niedziele

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • rozwudzki 2017-10-19 16:07:53

  Ciekawe jak zobowiążą pracodawców, żeby dali dwie niedziele wolne swoim podwładnym? Ale zacznie się kombinowanie. „podpisz Stasiu, że dzisiaj nie pracujesz tylko z rodziną świętujesz niedzielę a potem zasuwaj do roboty”, myślę, że to obecnie jest opracowywane jest ok, liczba wyjątkow jest długa, małe biznesy mogą zasuwać, także nie ma co

 • rozwudzkik 2017-10-19 16:05:00

  Ciekawe jak zobowiążą pracodawców, żeby dali dwie niedziele wolne swoim podwładnym? Ale zacznie się kombinowanie. „podpisz Stasiu, że dzisiaj nie pracujesz tylko z rodziną świętujesz niedzielę a potem zasuwaj do roboty”, myślę, że to obecnie jest opracowywane jest ok, liczba wyjątkow jest długa, małe biznesy mogą zasuwać, także nie ma co

 • sebix 2017-10-19 15:39:08

  Jestem za tym, żeby pracownicu supermaktów mieli wolne niedziele, należy im się to po tygodniu zasuwania jak małe samochodziki, jestem też za tym, że pan Zdzisio czy pani grażynka mogli sobie otwarzyć s1)ój osiedlowy sklepy kiedy chcą, choćby w niedzielę, jeśli uważają, że biznes tego wymaga

 • Andrewp 2017-10-19 15:09:20

  próżny truud panie petru, i tak wejdzie w życie ustawa Solidarności, PIS zrobił z niej jesień średniowiecza, urwatował małe sklepy, więc nie ma bólu

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA