Nowoczesna: Spółkom skarbu państwa potrzebna jest profesjonalizacja kadr

• Kierownicze stanowiska w spółkach skarbu państwa są obecnie obsadzane osobami, których kompetencje pozostawiają wiele do życzenia - uważają posłowie Nowoczesnej.
• Zapowiedzieli przygotowanie raportu pokazującego negatywne konsekwencje obecnej polityki kadrowej w tych spółkach.
• We władzach spółek skarbu państwa muszą się znaleźć profesjonalni menedżerowie, profesjonalni członkowie rad nadzorczych - podkreślił poseł Nowoczesnej Zbigniew Gryglas.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Nowoczesna: Spółkom skarbu państwa potrzebna jest profesjonalizacja kadr

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/jk

3 mar 2016 18:24


- Kadra menedżerska w spółkach skarbu państwa jest dobierana zgodnie z kryteriami merytorycznym - odpowiada PiS.

W czwartek (3 marca) w Sejmie klub Nowoczesnej zorganizował konsultacje eksperckie dotyczące efektywnego zarządzania w spółkach skarbu państwa. Poseł Nowoczesnej Zbigniew Gryglas podczas konferencji prasowej podsumowującej czwartkowe (3 marca) konsultacje poinformował, że ich głównym przesłaniem jest to, by państwa w gospodarce było z roku na rok mniej.

Zaznaczył jednocześnie, że pozostaną oczywiście takie sektory, w których będzie to trwało dłużej. - Tutaj ważne jest, abyśmy jasno określili strategię, cele i obszary, w których państwo musi pozostać - mówił poseł Nowoczesnej.

Dodał, że istotnym elementem, jeśli chodzi o spółki skarbu państwa jest profesjonalizacja. - We władzach spółek skarbu państwa muszą się znaleźć profesjonalni menedżerowie, profesjonalni członkowie rad nadzorczych - podkreślił.

- Musimy zacząć od profesjonalizacji rad nadzorczych, bo one są kluczem. Przez ostatnie 8 lat wyłaniano te rady w drodze konkursów, ale te konkursy były całkowitą fikcją. Dziś mamy do czynienia z inną formułą - dodał.

Zbigniew Gryglas w 5. rzędzie po prawej (Fot. Zbigniew Gryglas /Wikimedia, lic. CC BY-SA 3.0 pl) Zbigniew Gryglas w 5. rzędzie po prawej (Fot. Zbigniew Gryglas /Wikimedia, lic. CC BY-SA 3.0 pl)

Zaznaczył także, że obecnie do rad nadzorczych państwowych spółek powoływani są byli lub obecni posłowie. - Ta formuła też oczywiście jest niewłaściwa. Musimy szukać więc innego rozwiązania i tym rozwiązaniem jest przede wszystkim profesjonalizacja kadr - wskazał poseł Nowoczesnej.

Wtórował mu członek zarządu Nowoczesnej Paweł Rabiej, który zwracał uwagę, że udział spółek skarbu państwa w polskiej gospodarce jest bardzo duży. - Według danych OECD jest to 20 proc. PKB. Mamy więc spory udział własności państwowej w naszej gospodarce - zwracał uwagę, dodając, że połowa walorów notowanych na warszawskim parkiecie to akcje spółek skarbu państwa.

Tymczasem - jak wskazywał - obecnie w państwowych spółkach widoczne są dwa negatywne kierunki. Jego zdaniem to - po pierwsze - "strategiczna próżnia", czyli brak jasnej i przejrzystej strategii działania, co zdaniem Rabieja może doprowadzić do spadku wyceny tych spółek na giełdzie.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.