×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych bez poprawek komisji

  • Autor: PAP/km
  • Opublikowano: 15 lis 2022 15:04

Senacka Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej nie zaproponowała żadnych poprawek do nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, która m.in. doprecyzowuje przepisy dot. dostarczania przez ZUS pism w postaci elektronicznej.

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych bez poprawek komisji
Nowela ma na celu uporządkowanie i doprecyzowanie przepisów (fot. Jason Wong/Unsplash)
REKLAMA

Nowela, która była we wtorek przedmiotem prac senackiej Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społeczne, na celu uporządkowanie i doprecyzowanie przepisów tak, by proces wydawania elektronicznych decyzji, postanowień i innych pism z ZUS był szybszy i bardziej skuteczny. Podczas prac w komisji nie zgłoszono do nowelizacji żadnych poprawek.

Komisja będzie rekomendować Senatowi przyjęcie jej bez poprawek.

Zawarte w nowelizacji zapisy obejmują m.in. kwestię doręczania pism w postaci elektronicznej, co ma na celu zapewnienie skutecznego doręczania korespondencji - zarówno wysyłanej do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), jak i wysyłanej przez ZUS. Zmiany mają umożliwić m.in. doręczanie pism w postaci elektronicznej na profile PUE do podmiotów publicznych nieposiadających zarówno adresu do doręczeń elektronicznych, jak i elektronicznej skrzynki podawczej w ePUAP.

Zobacz: Pracownicy dostaną dwie nowe przerwy w pracy. Ważne zmiany w przepisach

Ponadto nowelizacja zakłada, że wprowadzenie możliwości zastąpienie własnoręcznego podpisu decyzji, postanowień i innych pism Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nadrukiem imienia i nazwiska oraz stanowiska służbowego upoważnionego pracownika. Jak wskazał wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed to "zdecydowanie przyspieszy i ułatwi proces wydawania decyzji, postanowień i innych pism sporządzanych w sposób masowy z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego przez ZUS".

Regulacja wprowadza też zmiany dotyczące świadczenia wypłacanego przez ZUS, tzw. renty uczniowskiej. Ze względu na podobny krąg uprawnionych do renty uczniowskiej i socjalnej oraz czas powstania niezdolności do pracy, osoby uprawnione do renty uczniowskiej będą mogły wystąpić do ZUS o zamianę otrzymywanej renty na rentę socjalną. Prawo do renty uczniowskiej wygaśnie z dniem przyznania prawa do renty socjalnej.

Przeczytaj: Będzie nowy, długi urlop, którego nie opłaci się wziąć. Wszystko przez jeden przepis

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych będzie procedowana przez Senat na posiedzeniu, które rozpoczyna się w środę. 

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych bez poprawek komisji
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA