PARTNERZY PORTALU

Nowe urlopy, krótsza praca - czeka nas (r)ewolucja

 • km
 • 25 lis 2022 20:00

Ostatnie lata przyniosły wiele zmian na rynku pracy. Praca zdalna, jeszcze niedawno będąca rzadkością, jest stałym elementem życia wielu firm. Jakie inne rozwiązania mogą wkrótce zyskać na popularności? Polacy chętnie korzystaliby z czterodniowego tygodnia pracy - zachęciłby on do rekrutacji 79 proc. badanych Pracuj.pl.

Nowe urlopy, krótsza praca - czeka nas (r)ewolucja
Firmy, które pozwalają zadecydować pracownikowi, czy woli model zdalny, hybrydowy czy stacjonarny, mogą liczyć na większą ilość aplikacji (fot. Ant Rozetsky/Unsplash)
REKLAMA
 • Kandydaci chętniej aplikują, mając możliwość wyboru formy pracy.
 • 50 proc. Polaków nie zrezygnuje z części pensji, by pracować cztery dni w tygodniu.
 • Prawie 70 proc.  kobiet preferuje firmy oferujące urlop menstruacyjny.

Globalne zmiany w zakresie gospodarczym, społecznym i demograficznym skłaniają państwa oraz przedsiębiorców do testowania rozwiązań, które wpływać będą na system wykonywania obowiązków zawodowych. Zmiany te obejmują zarówno pomysły szeroko komentowane na całym świecie, jak i innowacje stanowiące wciąż odważne propozycje, które jednak są dalekie od powszechnej realizacji.

(R)ewolucja kultury pracy na świecie

Jednym z najszerzej komentowanych pomysłów jest wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy, który pilotażowo jest już wdrażany w Wielkiej Brytanii czy Hiszpanii. Niedawno plany przeprowadzenia takich testów wyraziła Portugalia, chcąc wdrażać je w wybranych instytucjach publicznych. W Belgii pracownicy mogą poprosić o czterodniowy tydzień pracy na okres próbny, który wynosi sześć miesięcy. Program zakłada utrzymanie 38-godzinnego tygodnia pracy, z dodatkowym dniem wolnym rekompensującym dłuższe dni wykonywania obowiązków.

Zobacz: Czterodniowy tydzień pracy daje dobre efekty. Widać jednak spory problem

Coraz odważniej podchodzi się także do kwestii dodatkowych urlopów. Grupa Bank of Ireland oferuje płatne urlopy dla pracownic przechodzących menopauzę. Pracowniczki będą mogły wziąć do 10 dni wolnego w roku, jeśli wystąpią fizyczne lub psychiczne objawy związane z menopauzą. Natomiast Hiszpania jest pierwszy krajem, który przetestował i wprowadził płatny urlop menstruacyjny dostępny w dniach, w których pracowniczki szczególnie odczuwają ból i dyskomfort.

Przeczytaj: Jest szansa na dodatkowy dzień urlopu co miesiąc. Sam premier zabrał głos 

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (7)

Do artykułu: Nowe urlopy, krótsza praca - czeka nas (r)ewolucja

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Grażyna 2022-11-28 21:39:26

  A ja poproszę o urlop menopauzowy

 • Grażyna 2022-11-28 21:38:17

  A ja poproszę o urlop menopauzowy

 • Tomasz 2022-11-27 21:14:14

  Szukam pracy 3 miesiące. Rzeszów Mam 46 lat. Ciągle słyszę że mam zbyt wysokie kwalifikacje i zbyt duże doświadczenie a pracodawcy szukają najlepiej studentów do 26 roku ma umowę zlecenie.

 • Nikt 2022-11-27 10:39:37

  Polecam zastanowienie się nad konsekwencjami. Od kilku lat jesteśmy przygotowywani różnymi sposobami do nędzy, a co za tym idzie, do degradacji a potem wyeliminowania jak największej populacji. Tylko ślepy tego nie widzi.

 • 1. 2022-11-27 09:33:09

  Pieniądze biorą się z pracy, a nie od siedzenia w domu. Wymuszone podwyższanie płacy spowoduje likwidację miejsc z pracy.

  • Kamil 2022-11-27 14:07:50

   Szkoda, że długi publiczne państw wzięły się z powietrza i obniżają wartość twojej pracy (w przełożeniu, twoich pieniędzy), polecam obejrzeć dokument "pieniądz rządzi światem". Przez politykę pieniężną państw, twoje mądrości są bez sensu. Tyrasz za darmo jeden dzień w tygodniu ( i nie mówię o podatkach i składkach)

  • Krol 2022-11-27 16:41:27

   Nawet za czasów feudalnych ludzie nie pracowali tyle za darmo. Jest postem przemysłowy i technologiczny ale wyzysk jeszcze większy jak zajmujesz wszystkie podatki dochodowy, obrotowy, vat, akcyza, podatek od deszczu, od powietrza, od mieszkania od srania.... zostaje że jeden dzień w roku pracujesz tylko na siebie.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA