- Kandydaci chętniej aplikują, mając możliwość wyboru formy pracy.
- 50 proc. Polaków nie zrezygnuje z części pensji, by pracować cztery dni w tygodniu.
- Prawie 70 proc. kobiet preferuje firmy oferujące urlop menstruacyjny.
Globalne zmiany w zakresie gospodarczym, społecznym i demograficznym skłaniają państwa oraz przedsiębiorców do testowania rozwiązań, które wpływać będą na system wykonywania obowiązków zawodowych. Zmiany te obejmują zarówno pomysły szeroko komentowane na całym świecie, jak i innowacje stanowiące wciąż odważne propozycje, które jednak są dalekie od powszechnej realizacji.
(R)ewolucja kultury pracy na świecie
Jednym z najszerzej komentowanych pomysłów jest wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy, który pilotażowo jest już wdrażany w Wielkiej Brytanii czy Hiszpanii. Niedawno plany przeprowadzenia takich testów wyraziła Portugalia, chcąc wdrażać je w wybranych instytucjach publicznych. W Belgii pracownicy mogą poprosić o czterodniowy tydzień pracy na okres próbny, który wynosi sześć miesięcy. Program zakłada utrzymanie 38-godzinnego tygodnia pracy, z dodatkowym dniem wolnym rekompensującym dłuższe dni wykonywania obowiązków.
Zobacz: Czterodniowy tydzień pracy daje dobre efekty. Widać jednak spory problem
Coraz odważniej podchodzi się także do kwestii dodatkowych urlopów. Grupa Bank of Ireland oferuje płatne urlopy dla pracownic przechodzących menopauzę. Pracowniczki będą mogły wziąć do 10 dni wolnego w roku, jeśli wystąpią fizyczne lub psychiczne objawy związane z menopauzą. Natomiast Hiszpania jest pierwszy krajem, który przetestował i wprowadził płatny urlop menstruacyjny dostępny w dniach, w których pracowniczki szczególnie odczuwają ból i dyskomfort.
Przeczytaj: Jest szansa na dodatkowy dzień urlopu co miesiąc. Sam premier zabrał głos
- Jeśli dobrze przyjrzeć się rozwiązaniom prawnym proponowanym przez Hiszpanów, dotyczącym wprowadzenia urlopu menstruacyjnego, jego budowa i struktura opiera się na bardzo podobnym, lecz nie takim samym rozwiązaniu, jakie przedstawia polskie L4. Hiszpańska propozycja urlopu menstruacyjnego z założenia ma przyznawać nie każdej kobiecie, lecz tej, która dotkliwie odczuwa miesiączkę, dodatkowe dni wolne od pracy w przedziale od 3 do 5 dni na podstawie wcześniej przedłożonego zwolnienia, prawdopodobnie wystawianego przez lekarza, którego koszty w założeniu projektowanych przepisów pokrywać ma państwowy system ubezpieczeń społecznych - ocenia Martyna Kucharska-Staszel, aplikant adwokacki, wykładowca na kierunku prawo w Akademii WSB.
Hiszpania jest pierwszy krajem, który przetestował i wprowadził płatny urlop menstruacyjny (fot. Pixabay)
W Japonii Piala Inc., firma z branży marketingowej i e-commerce, przyznała osobom niepalącym dodatkowe sześć dni urlopu - jako tym, które mniej czasu spędzają na przerwach od wykonywania zadań.
Pracuj.pl postanowiło sprawdzić jak nowe regulacje czy innowacje są odbierane przez polskich pracowników.. Efektem badań jest raport “Praca w czasach zmian”, przeprowadzony na reprezentatywnej grupie 2110 Polaków, w tym 1790 posiadających pracę.
Czterodniowy tydzień pracy? Bardzo chętnie, ale…
Z danych Eurostatu wynika, że pracownicy w Polsce są jednymi z najdłużej pracujących osób w Unii Europejskiej. Europejczycy pracują tygodniowo średnio 36,4 godziny, natomiast polscy pracownicy 39,7 godzin. Daje to nam 4. miejsce w rankingu całej Wspólnoty.
Pracuj.pl opinię postanowiło sprawdzić, jak do czterodniowego tygodnia pracy podchodzą Polacy. Wyniki wskazują, że ten model jest bardzo pożądany. Jednak związane z nim potencjalne wyrzeczenia zmniejszają znacząco skłonność do pracy w tym modelu.
Przeczytaj: Wiceminister o krótszym tygodniu pracy: przykład idealnego oderwania od rzeczywistości
79 proc. badanych chciałoby bardziej pracować dla firmy oferującej wspomniany model, jeśli otrzymaliby za taką pracę pełne wynagrodzenie (jak za pięciodniowy tydzień pracy). Nieco częściej taką skłonność wyrażały kobiety (82 proc.) niż mężczyźni (75 proc.). Spoglądając na odpowiedzi przez pryzmat grup wiekowych, najbardziej chętne do podjęcia pracy w takim modelu są osoby mające od 25 do 34 lat (84 proc.) - już mające za sobą często przynajmniej kilka lat kariery.
Pracownicy w Polsce są jednymi z najdłużej pracujących osób w Unii Europejskiej (fot. PTWP)
Gdyby skrócenie tygodnia pracy o jeden dzień wiązałoby się z wydłużeniem dziennego czasu wykonywania obowiązków z 8 godzin do 10, takie rozwiązanie zachęcałoby do rekrutacji już wyraźnie mniej, bo 42 proc. respondentów. W tym przypadku można zaobserwować, że prawie co drugi Polak do 35 roku życia byłby chętny pracować dłużej i mieć dodatkowy dzień wolny w tygodniu. Najbardziej sceptyczne są osoby starsze, powyżej 55 roku życia. Jedynie 32 proc. osób w tym wieku chętnie zrekrutowałoby się do firmy oferującej pracę w takim systemie.
Ostatnim wariantem proponowanym respondentom było skrócenie tygodnia pracy do 4 dni, ale przy otrzymywaniu 4/5 wynagrodzenia. Jedynie 22 proc. badanych pozytywnie ocenia taki model pracy. Trudno się temu dziwić w kontekście innych ustaleń badaczy. 57 proc. Polaków szuka pracy, ponieważ uważa, że w obecnej pracy zarabiają za mało. Warto wspomnieć, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy 44 proc. Polaków odbyło rozmowę o podwyżce.
- Czterodniowy tydzień pracy to innowacja, która fascynuje Polaków i może służyć jako ważny argument dla kandydata. Z roku na rok ten element będzie coraz istotniejszy w dyskusjach związanych z rynkiem pracy. Prawdopodobnie najszybciej obserwować będziemy to w branży IT, która obecnie najbardziej dynamicznie wdraża różnorodne innowacje, często wyprzedzając ustawodawców. Doświadczenia zagraniczne pokazują, że wprowadzenie takiego modelu pracy jest możliwe, jeśli firmy uruchomią mechanizmy zwiększające efektywność pracy. Jest to kontrowersyjne, ponieważ oznacza często wprowadzenie większego nadzoru nad pracą zespołów. Innym rozwiązaniem jest mniejsze wynagrodzenie za pracę, proporcjonalne do skrócenia etatu o 20%, które wyraźnie obniża entuzjazm kandydatów. Tak czy inaczej to, jak firmy będą interpretować i wprowadzać 4-dniowy tydzień pracy, będzie jednym z ciekawszych zjawisk w najbliższych latach - komentuje Paulina Berska, brand manager w the:protocol, serwisie dedykowanym ofertom pracy w branży IT.
W zdrowych benefitach - zdrowy duch
Według danych Pracuj.pl, co drugi Polak rzuciłoby pracę wpływającą negatywnie na zdrowie fizyczne, niemal tyle samo - wpływającą na zdrowie psychiczne.
Jeśli polski pracodawca wziąłby przykład z przytaczanego wcześniej rozwiązania zastosowanego w Japonii i oferował dodatkowe dni wolne dla osób niepalących papierosów, zwiększyłby atrakcyjność swojej oferty w oczach kandydatów. Prawie 60 proc. respondentów chętniej aplikowałoby do takiego pracodawcy, gdyby otrzymali dodatkowe dni wolne za bycie osobą niepalącą i nie wychodzącą na przerwy “na papieroska”. Co ciekawe, odpowiedzi respondentów zarówno pod względem płci, jak i wieku pozostają zbliżone.
Wprowadzenie urlopu menstruacyjnego zwiększyłoby skłonność do aplikowania o pracę u 60 proc. kobiet badanych przez Pracuj.pl.
Im młodsza osoba, tym zdecydowanie bardziej pozytywnie nastawiona jest do pomysłu oferowania urlopu menstruacyjnego przez pracodawców. 69 proc. Polaków w wieku 18-24 lat postrzega pozytywnie to udogodnienie. Natomiast na drugim krańcu zestawienia są badani w wieku 55-64 lat. Wśród nich jedynie 31 proc. uważa ofertę pracy za bardziej atrakcyjną, gdy jest oferowany taki urlop.
Zobacz: Wspieraj pasję, pozwalaj się rozwijać. Zatrzymasz dotychczasowych pracowników i przyciągniesz nowych
Praca zdalna rodzi wyzwania
Praca zdalna jest formą wykonywania obowiązków, która przyjęła się na rynku bardzo dobrze. Jest to magnes, który przyciąga kandydatów, a przez wielu traktowany jest jako niezbędny. Według najnowszych danych Pracuj.pl 38 proc. kandydatów chętniej aplikowałoby na ofertę, jeśli pracodawca oferowałby pracę wyłącznie w formie zdalnej. Kobiety (44 proc.) wyraźnie częściej niż mężczyźni (33 proc.) chciałyby pracować w sposób całkowicie zdalny.
Natomiast na porządku dziennym w firmach pojawia się praca hybrydowa. Jest ona coraz powszechniej proponowana w ofertach pracy. Dane z połowy listopada 2022 roku wskazują, że niemalże ⅓ wszystkich ofert zamieszczonych w Pracuj.pl oferuje możliwość pracy hybrydowej.
Przeczytaj: Tak pracownicy "pokazują, że pracują". Znaleźli sposób na szefów
Kandydaci szczególnie doceniają wolność wyboru. Firmy, które pozwalają zadecydować pracownikowi, czy woli model zdalny, hybrydowy czy stacjonarny, mogą liczyć na większą przychylność w rekrutacji aż 62 proc, kandydatów. Co ciekawe, taką dowolność wyboru preferują bardziej kobiety (69 proc.) niż mężczyźni (55 proc.). Najczęściej taką możliwość chcą posiadać osoby w wieku 25-34 lat (71 proc.) oraz osoby, które dopiero wchodzą na rynek pracy, do 24 roku życia (67 proc.).
Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

KOMENTARZE (7)