×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Nowe przepisy mogą namieszać na rynku pracy. Pracownicy powiedzą "do widzenia"

 • jk
 • 22 mar 2023 13:45

Wdrożenie nowej ustawy dotyczącej pracy zdalnej powoduje, że pracodawcy muszą uporządkować kwestie, które do tej pory były jedynie umowne. W konsekwencji podejście niektórych firm do pracy zdalnej ulegnie zmianie - mogą od pracowników oczekiwać powrotu do biura.

Nowe przepisy mogą namieszać na rynku pracy. Pracownicy powiedzą "do widzenia"
Badania Hays Poland pokazują, że obecnie zaledwie 33 proc. organizacji praktykuje wyłącznie stacjonarny model pracy (Fot. Proxyclick Visitor Management System/Unsplash)
REKLAMA
 • Nowe przepisy dotyczące pracy zdalnej mogą sprawić, że część organizacji zredukuje liczbę dni dostępnych na pracę poza biurem lub zaoferuje je wyłącznie konkretnym pracownikom, np. na stanowiskach zarządczych.
 • Innym potencjalnym scenariuszem jest wprowadzenie okazjonalnej pracy zdalnej, tzn. w okresie maksymalnie 24 dni kalendarzowych, na wniosek pracownika.
 • Tymczasem 79 proc. specjalistów i menedżerów nie zaakceptowałoby przywrócenia w pełni stacjonarnego modelu pracy. Najwięcej, bo 36 proc. respondentów, zmieniłoby wówczas miejsce zatrudnienia.

Badania Hays Poland pokazują, że obecnie zaledwie 33 proc. organizacji praktykuje wyłącznie model stacjonarny, co może wynikać zarówno ze strategii danej firmy, jak i specyfiki branży, w której prowadzi ona działalność.

Również wyniki badania przeprowadzonego przez firmę doradczą Deloitte wśród ponad 820 firm z 45 krajów pokazują, że cztery na pięć badanych przedsiębiorstw nadal umożliwia swoim pracownikom przynajmniej częściową pracę zdalną. Jednocześnie na popularności zyskuje hybrydowy model, którego stosowanie wskazała ponad połowa ankietowanych. Natomiast praca w pełni zdalna jest obecna w 27 proc. przedsiębiorstw, a zaledwie co dziesiąte nie umożliwia swoim pracownikom wykonywania obowiązków zawodowych na odległość.

Taki stan rzeczy może jednak się zmienić zgodnie z planowanym na kwiecień 2023 roku wejściem ustawy o pracy zdalnej. Przepisy zastąpią dotychczasowe regulacje o telepracy, wewnętrzne polityki home office i tzw. covidową ustawę o pracy zdalnej.

Najbliższe tygodnie będą zatem wyzwaniem dla pracodawców, którzy zobowiązani są do uregulowania dotychczasowych zasad w tym zakresie. Zmiany mogą okazać się dotkliwe dla pracowników, którzy nie wyobrażają sobie powrotu do biura na starych warunkach.

Czas na zmiany. Nowe przepisy wejdą w życie w kwietniu

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (10)

Do artykułu: Nowe przepisy mogą namieszać na rynku pracy. Pracownicy powiedzą "do widzenia"

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • POZIOM_PONIZEJ_ZERA 2023-03-27 18:57:03

  *ChatGPT napisz artykuł o zmianach w prawie pracy. Wymyśl jedno zdanie i powiel razy 30 ale innymi słowami.*

 • Kowalska 2023-03-24 12:58:47

  Czy czegoś się dowiedzieliście z tego artykułu? Jakie zmiany maja być. Jak zwykle dużo słów z których niczego się nie dowiedzialam

 • Pika 2023-03-24 00:25:45

  Super gdyby doprecyzować że te procentu wyliczane są tylko na podstawie danych dotyczących branż , w których da się pracować zdalnie. Jest mnóstwo firm gdzie się nie da, bo nie pracuje się przy kompie. A artykuł sugeruje, że wszędzie istnieje praca zdalna lub hybrydowa. Czy świat już zapomniał o tym że takie branże też są?

 • Maja 2023-03-23 23:06:40

  Artykuł nie odzwierciedla rzeczywistości. Niewiem komu on ma służyć. Prawda jest taka, że pracodawcy po pandemi, inflacji i kosztach typu energi , gaz oraz wszystkie dodatkowe koszty związane z prowadzeniem działalności mówią dość. Pracownik to największy koszt więc będą robić roszady. Chcesz pracować zdalnie to szukaj pracy. I będą wymieniać pracowników na stacjonarnych nawet z większym wynagrodzeniem ale i zakresem prac. Rynek otworzy się bardziej na różnych cudzoziemców . I będą zwolnienia. Hossa pomału się kończy i pracownicy różnych branż szybko to odczują

 • Treo 2023-03-23 11:09:19

  Ciekaw jestem jak hays wyliczył te 33 proc ale z badań pfr gdzie była podana metodyka wynikało że w szczycie pandemii zdalnie/hybrydowo funkcjonowało ledwo 5% organizacji.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA