Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju oraz Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii to nowe ministerstwa w rządzie premiera Mateusza Morawieckiego. Czym zajmą się resorty?

- PKO BP i grupa PFR będą podlegać bezpośrednio premierowi.
- Giełda Papierów Wartościowych - Jadwidze Emilewicz.
- Cyfryzacja musi liczyć się z parcelacją.
Jak pisze "Puls Biznesu", minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński "zabiera do siebie wszystkie departamenty związane z funduszami europejskimi i inwestycjami, programami pomocowymi, infrastrukturalnymi, regionalne programy operacyjne". W jego gestii będą także kwestie stref ekonomicznych i współpracy z inwestorami zagranicznymi. Dziennik dodaje, że przejmie też sprawy związane z budownictwem.
Czytaj też: Nowy rząd i nowe ministerstwa
"Pod względem liczby departamentów resort przedsiębiorczości i technologii Jadwigi Emilewicz jest skromniejszy, ale dysponuje dużymi regulacyjnymi kompetencjami dotyczącymi kluczowych kwestii gospodarczych. Poza tym jest wśród nich Departament Jednostek Nadzorowanych i Podległych, sprawujący nadzór właścicielski nad spółkami skarbu państwa. Ze znaczniejszych firm pod resort Jadwigi Emilewicz będzie podlegać Grupa Azoty i - jak dowiedziała się gazeta nieoficjalnie - Giełda Papierów Wartościowych" - pisze "PB".
Dodano, że zakres podległości innych spółek skarbu państwa się nie zmieni. "Swoje spółki będzie miał nadal minister energetyki, infrastruktury, itd. Nie zmieni się też umocowanie PKO BP i grupy PFR (łącznie z BGK) - tak jak w przeszłości będą raportować do premiera Mateusza Morawieckiego" - czytamy.


Słowa kluczowe
- Jadwiga Emilewicz
- Jerzy Kwieciński
- Mateusz Morawiecki
- PKO BP
- PFR
- BGK
- Grupa Azoty
- Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii
- Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju
- GPW
- Giełda Papierów Wartościowych
KOMENTARZE (0)