PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Nowa ulga dla małych firm: Mniej zapłacą za ZUS

 • Autor: PAP/AT
 • 20 lut 2017 7:26

Składki na ubezpieczenia społeczne przy przychodach z działalności do 5 tys. zł na miesiąc będą mniejsze. Dotyczy to małych firm.

Nowa ulga dla małych firm: Mniej zapłacą za ZUS
Zbyt wysokie składki na ZUS są największym zabójcą legalnych miejsc pracy w Polsce - mówi Adam Abramowicz (fot.shutterstock)
REKLAMA

Nowa ulga w składkach na ubezpieczenia społeczne ma dotyczyć małych firm o przychodach do 5 tys. zł na miesiąc – pisze "Rzeczpospolita".

Składki na ubezpieczenia społeczne przy przychodach z działalności do 5 tys. zł na miesiąc będą mniejsze. "Zbyt wysokie składki na ZUS są największym zabójcą legalnych miejsc pracy w Polsce" - powiedział w wypowiedzi dla "Rzeczpospolitej" przewodniczący parlamentarnego zespołu na rzecz wspierania patriotyzmu ekonomicznego, Adam Abramowicz (PiS).

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj też: ZUS śledzi cię na Facebooku. Możesz stracić zasiłek

Zespół Abramowicza pracuje nad ustawą o małej działalności gospodarczej, która ma być podstawą propozycji Ministerstwa Rozwoju w zakresie nowej ulgi dla osób prowadzących własną działalność. Jak pisze dziennik "projekt małe przychody - mały ZUS resort chce przedstawić jeszcze w tym kwartale".

Obecnie wszystkie firmy - bez względu na wysokość dochodów - co miesiąc muszą odprowadzać taką samą składkę, w wysokości ok. 1200 zł. Zmiany mają wprowadzić składki rosnące proporcjonalnie do wzrostu przychodów. Abramowicz dodał, że opracowane będą także "widełki nowej składki, ale nie przekroczy ono 24 proc. przychodów".

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Nowa ulga dla małych firm: Mniej zapłacą za ZUS

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Krzysztof Kornatowicz 2017-02-20 17:18:58

  Jak można było wybrać do rządzenia krajem bandytów politycznych, którzy po roku od objęcia władzy dopiero pracują nad fiskalizmem państwa ?! Takie propozycje powinny być podstawą programową każdej siły politycznej startującej w wyborach do parlamentu !!! Odnosząc się do propozycji - nie przychód A ZYSK WINIEN BYĆ PODSTAWĄ OPODATKOWANIA ! Każda partia, która w rządzonym przez siebie państwie nie określa rzetelnego MINIMUM EGZYSTENCJI , powinna być nazywana bandą ludożerców, bo to podstawa cywilizacji ! Za zbrodnie polityczne, polegające na ograbianiu biedazysków daninami publicznymi ( w tym para podatkiem ZUS ) powinni być wskazani i aresztowani wszyscy winni ludożercy z jednoczesną konfiskatą ich i ich bliskich mienia, uzyskanego z portfeli tysięcy wisielców - ofiar ich przestępczej działalności !!! Dopiero po wprowadzeniu MINIMUM EGZYSTENCJI można rozpocząć prace nad fiskalizmem państwa , inaczej to nie ma co mówić o sprawujących władzę , jak bandyci !!! Krzysztof Kornatowicz

 • Bogumił Topolski 2017-02-20 15:11:19

  Ustawa w interpretacji zespołu Pana Abramowicza o niższych składkach ZUS jest śmieszna w konfrontacji z realiami ekonomicznymi.Przychód 5000,-zł. w miesiącu ? Co to za przychód przy założeniu , że przedsiębiorca pracuje 30 dni w miesiącu i ma przychód dzienny -166,6 zł. W handlu przy marży 20 % zysk wynosiłby 33,- zł. bez składek ZUS i kosztów ,a o pracowniku nie wspomnę. Kwota graniczna musiałaby wynosić 50.000,- zł. Na ryczałcie osoba handlująca kwiatami przy przychodzie 5000,- zł na miesiąc osiągnęłaby przychód dzienny 166,6 zł. a zysk wyniósłby 30 % t.j. 50,- zł. bez składek ZUS i kosztów .Zespół Pana Abramowicza niech się nie ośmiesza ,wielki knot.PIS bliżej obywatela - dobra zmiana ? Do przygotowania ustaw dopuścić należy ekonomistów z dużym doświadczeniem .

 • Bogumił Topolski 2017-02-20 14:38:30

  To bardzo dobry pomysł .Od kiedy realnie zacznie obowiązywać? A może należałoby zająć się w trybie pilnym nad niekonstytucyjnością Ustawy z 2013 r. Dz.U.z 2013 r. poz.170 ze zmianami o świadczeniach przedemerytalnych dla przedsiębiorcy po likwidacji działalności gospodarczej. Ustawa z dnia 30.04.2004 o świadczeniach przedemerytalnych stan prawny 01.03.2015 r. Konkluzja: Pracownik zatrudniony w firmie po spełnieniu wymagań może starać się o takie świadczenie. Przedsiębiorca po spełnieniu takich samych wymagań już nie może starać się o takie świadczenie. Ustawa jest niekonstytucyjna -traktuje obywateli jako nie równych wobec prawa.Dziwię się , że pracodawcy o tak silnym lobby do tej pory tego nie poruszają i nie wnoszą projektu poselskiego zaskarzajacego ta Ustawę.

REKLAMA
 • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA