PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Nowa praca, niższa pensja czy starcie z szefem. Co najbardziej stresuje nas w pracy?

  • Justyna Koc
    jk
  • 22 maj 2017 12:19

Wbrew powszechnej opinii, stres jako zjawisko, może mieć pozytywny wpływ na nasze życie: pobudza do działania, mobilizuje do tego, aby stawić czoła wyzwaniom. Pod warunkiem, że nie jest zjawiskiem permanentnym.

Nowa praca, niższa pensja czy starcie z szefem. Co najbardziej stresuje nas w pracy?
Zbyt długie pozostawanie w stresie zwykle odbija się na zdrowiu pracownika. (fot. Fotolia)
REKLAMA

• Ponad połowa Polaków odczuwa stres w pracy co najmniej raz w tygodniu.

• Z badania GFK Polska na temat zjawiska stresu wśród Polaków wynika, że czynnikami stresogennymi są najczęściej: natłok obowiązków, niewłaściwa organizacja pracy, problemy z realizacją wyznaczonych celów oraz nadmierna biurokracja.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Nadmierny stres pracowników odbija się nie tylko na ich zdrowiu, ale też na wydajności, a więc na wynikach finansowych firmy.

Dzięki stresowi uczymy się radzić sobie w trudnych sytuacjach, a następnie ze spokojem działać w podobnych, już oswojonych warunkach. Taki pozytywny stres pobudzający do działania nazywany jest eustresem. Jego przeciwieństwem jest dystres, czyli sytuacja nadmiernego obciążenia czynnikami stresogennymi, która ma negatywne skutki dla organizmu.

- Umiejętność radzenia sobie ze stresem w życiu prywatnym i zawodowym to cecha indywidualna. Nie wszyscy równie dobrze funkcjonują w nerwowych sytuacjach. Jednych to paraliżuje, u innych – przeciwnie – sytuacje stresujące podnoszą produktywność – mówi Paweł Wysocki, prezes Quercus, firmy zajmującej się wdrożeniami SAP w obszarze HR, szef czterdziestoosobowego zespołu.

Czytaj też: Stres w pracy: Polscy pracownicy liderami

– Warto jednak pamiętać, że nawet osoby o wysokiej tolerancji na czynniki stresogenne posiadają swój limit. Granicę, za którą napięcie jest zbyt wysokie, aby pracownik mógł efektywnie, a nawet po prostu – prawidłowo – wykonywać swoje obowiązki - dodaje.

Stres stresowi nierówny

- Stresem, jako takim, zarządzać się oczywiście nie da. Można, a nawet trzeba, ograniczać czynniki stresogenne w pracy. Tu istotna jest nie tylko identyfikacja stresorów, ale też umiejętne zarządzanie ich poziomem. Pamiętajmy, że brak bodźców motywujących do pracy to także czynnik stresogenny – wyjaśnia Paweł Wysocki.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Nowa praca, niższa pensja czy starcie z szefem. Co najbardziej stresuje nas w pracy?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • irys 2017-05-25 20:07:00

    praca w korpo jest zawsze mega stresująca. ja 6 lat spędziłem i z roku na rok było coraz gorzej. najogólniej mówiąc był ostry mobbing. teraz robię w polskim elektromarkecie. płaca co prawda niższa ale na zdrowiu ile się poprawiło. zero nadgodzin i dobra atmosfera

REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA