×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Niższy wiek emerytalny? Oni stawiają na pracujących seniorów i dobrze na tym wychodzą

Lech Kucharski w tym roku skończy 73 lata. Od ośmiu mógłby być na emeryturze. Nie chce. Zamiast tego codziennie siada za kasą w Biedronce. Skanując towary, szeroko uśmiecha się do klientów. - Koledzy, gdy pomyślą o tym, że ciągle pracuję, mówią: chłopie, coś ci się w głowie poprzestawiało. Odpowiadam im, że tylko dzięki pracy z moją głową jest wszystko ok - mówi zapracowany emeryt.

Niższy wiek emerytalny? Oni stawiają na pracujących seniorów i dobrze na tym wychodzą
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

 

  • Rośnie liczba osób starszych, które decydują się na kontynuowanie pracy zawodowej już po osiągnięciu wieku uprawniającego do przejścia na emeryturę.
  • Taki trend to nie tylko efekt niskich emerytur, ale również zmiany podejścia pracodawców do starszych kandydatów do pracy.
  • - Nie umiałbym tak żyć. Człowiek może się zanudzić - o rówieśnikach przesiadujących całe dnie na ławeczkach pod blokiem mówi Lech Kucharski, który w wieku 73 lat pracuje jako kasjer w popularnym dyskoncie.

By przekonać się, jak mocny jest trend pracy wśród osób, które świętowały już "Abrahama", wystarczy spojrzeć na dane Głównego Urzędu Statystycznego. Piętnaście lat temu - w 2013 r. - wskaźnik zatrudnienia w grupie wiekowej powyżej 55. roku życia wynosił 40,3 proc. W 2017 roku było to już  66,7 proc. W pierwszym kwartale 2018 roku równe 66 proc.

W skali kraju - jak wynika z najnowszego raportu GUS "Aktywność ekonomiczna ludności Polski I kwartał 2018 r." - w pierwszym półroczu 2018 roku pracowało 868 tys. osób w wieku 60-64 lata (w tym gronie 292 tys. stanowiły kobiety) oraz 335 tys., które miały skończone 65 lat i więcej. Powody wzrostu? Są oczywiste.

Pracujący emeryci

Dokładniej te kwestie przeanalizowała agencja pracy Work Service. W październiku 2017 roku, gdy wchodziły w życie przepisy obniżające wiek emerytalny (z 67 lat do 60 dla kobiet i 65 dla mężczyzn), zapytali seniorów o ich zawodowe preferencje. Okazało się wtedy, że 53,7 proc. Polaków będzie chciało pozostać na rynku pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego.

- Nasze dane pokazują, że 36 proc. osób pracujących kieruje się względami finansowymi. Chodzi o wyższe świadczenie i dorobienie do emerytury. W obu przypadkach dłuższa aktywność zawodowa ma się przełożyć na lepszy poziom życia. Dzisiejsze świadczenie, które wynosi średnio ok. 1780 zł netto, wielokrotnie nie zaspokaja potrzeb osób starszych. Tym bardziej że mediana jest o blisko 200 zł niższa. Jednocześnie to, że Polacy chcą pracować na emeryturze, jest dobrą informacją dla pracodawców. Zwłaszcza że wobec rosnących niedoborów kadrowych, każdy odpływ pracowników to dla firm ogromny kłopot - mówił wtedy Maciej Witucki, prezes zarządu Work Service.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Niższy wiek emerytalny? Oni stawiają na pracujących seniorów i dobrze na tym wychodzą

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA