PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Niskie koszty i wykwalifikowana kadra przyciągają inwestorów jak magnes

Niskie koszty działają jak magnes. Ale nie tylko to jest ważne dla inwestorów. Oprócz tego liczy się dostęp do wykwalifikowanej kadry czy ulgi podatkowe.

Niskie koszty i wykwalifikowana kadra przyciągają inwestorów jak magnes
Koszty były, są i będą działać na inwestorów jak magnes i trudno będzie od tego odejść (fot. Shutterstock.com)
REKLAMA

Niskie koszty były, są i będą działać na inwestorów jak magnes i trudno będzie od tego odejść. Lecz to kryterium maleje. W miarę rozwoju historycznego pojawiły się inne kryteria, które stymulowały rozwój inwestycji. Tych elementy jest dużo. Przede wszystkim jest to wykwalifikowana i wykształcona siła robocza - mówi Marek Foryński, BTS Managing Director z Panattoni Europe.

Dostępność do pracowników zaczyna jednak maleć, bo otworzył się rynek pracy w innych państwach.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Istotnym elementem jest też położenie geograficzne, które uplasowało Polskę w takim miejscu, że jest atrakcyjna dla inwestycji. Posiadanie sąsiada tak silnego jak Niemcy automatycznie powoduje napływ inwestycji ze względu na koszt siły roboczej. Kolejna rzecz to wewnętrzny rynek sprzedaży, społeczeństwo staje się coraz silniejsze, inwestycje przez to przepływają. Silnym impulsem było wejście polski do Unii Europejskiej. Jest duża liczba firm, które lokując tu swoją dzielność muszą się czuć bezpiecznie. To, że Polska jest granicą UE świadczy o jej sile. Oprócz kosztów ważne są ulgi podatkowe, myślenie jak wspomóc inwestora, inwestycje, jak mu ulżyć w pewnym okresie. Cała polska strefą inwestycyjną – to rozwiązanie przysłużyło się temu, że te inwestycje są realizowane - tłumaczy Foryński.

Rozwijająca się infrastruktura to kolejny element.

- Ale tu można życzyć sobie więcej, bo inwestycje mogłyby być bardziej dynamiczne. Zwiększająca się efektywność pracy – standardy, procedury, poczucie efektywności, większa świadomość – to potęguje wdrażanie tego, co jest skuteczne. Są elementy, które działają w druga stronę – na przykład to, co się dzieje w demografii, w Europie Środkowej również. To jest coś, co działa na przekór rozwojowi. Eksportujemy siłę bardziej wykwalifikowaną, importujemy mniej wykwalifikowaną - mówi Foryński.

Kolejny element to presja płacy.

- Ten trend jest dość zauważalny i jest o nim coraz głośniej. "Konfliktogenne" zmiany w prawie nie działają dobrze na inwestorów, szczególnie instytucjonalnych. Oni zadają bardzo wiele pytań i mają wiele wątpliwości. Powiem tak – o inwestowaniu zagranicznych przedsiębiorców w Polsce nie decydują już tylko koszty, ale one ciągle decydują - zaznacza Marek Foryński.

Artykuł powstał podczas panelu dyskusyjnego "Inwestycje Zagraniczne" zorganizowanego w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Niskie koszty i wykwalifikowana kadra przyciągają inwestorów jak magnes

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA