×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Niskie bezrobocie ma drugie dno. Nie jest tak różowo, jak byśmy chcieli

Statystyki dotyczące rynku pracy są raczej pozytywne. Od miesięcy utrzymuje się niskie bezrobocie, o pandemicznym kryzysie większość już zapomniała. - Statystyki statystykami - mówi jednak Krzysztof Inglot i pokazuje, że nie wszystko jest tak różowe, jak byśmy chcieli.

Niskie bezrobocie ma drugie dno. Nie jest tak różowo, jak byśmy chcieli
Krytyczne jest to, że nie tworzymy więcej miejsc pracy niż do tej pory - mówi Krzysztof Inglot (fot. Michael Matloka/Unsplash)
REKLAMA
 • - Krytyczne jest to, że nie tworzymy więcej miejsc pracy niż do tej pory. Maleje także liczba zarejestrowanych w urzędach pracy wakatów - zauważa założyciel Personnel Service Krzysztof Inglot.  
 • W Polsce na koniec drugiego kwartału 2023 roku było 113,2 tys. wolnych miejsc pracy. To o 1,7 tys. mniej niż w pierwszym kwartale tego roku i o 36,1 tys. mniej niż w analogicznym kwartale 2022 r. Blisko co piąty wakat był nowo utworzonym miejscem pracy (21,2 tys.).
 • Jak twierdzi Inglot, spadki bezrobocia, jakie notujemy na rynku pracy, spowodowane są m.in. "bezpiecznym obrotem migracji wojennej".

Z danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce w sierpniu wynosiła 5 proc. Z danych Eurostatu wynika z kolei, że w sierpniu stopa bezrobocia wyniosła w Polsce 2,8 proc. 

Zapowiadany od miesięcy kryzys nie dotyka zatem polskiego rynku. To jednak nie oznacza, że na rynek pracy powinno patrzeć się tylko i wyłącznie przez różowe okulary.

- Statystyki statystykami. To są tylko liczby - mówi w rozmowie z PulsHR.pl Krzysztof Inglot, założyciel Personnel Service. Co może zwiastować pogorszenie sytuacji?

- Krytyczne jest to, że nie tworzymy więcej miejsc pracy niż do tej pory. Maleje także liczba zarejestrowanych w urzędach pracy wakatów. To oznacza, że gospodarka nie tworzy miejsc pracy - wyjaśnia.

Zobacz całą rozmowę z Krzysztofem Inglotem. 

Ciąg dalszy materiału pod nagraniem wideo

Analiza rynku ogłoszeń potwierdza spadki w tworzonych miejscach pracy

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (22)

Do artykułu: Niskie bezrobocie ma drugie dno. Nie jest tak różowo, jak byśmy chcieli
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Mietek 2023-09-17 20:32:00

  Dlatego głosujta na Tuska,znów zacznie się wysokie bezrobocie i wszystko będzie w normie.

 • Ola 2023-09-17 19:34:38

  Płaca nanisza krajowa a zachowują się jakby płacili góry złota..

 • Ona 2023-09-17 19:33:00

  Dają najniższą krajowa a zachowują. Się jakby płacili góry złota..

 • Józef 2023-09-15 19:54:12

  Już nikogo nie zatrudnię niech młode kobiety szukają frajerów gdzie indxiej

  • Szeregowiec 2023-09-17 20:03:39

   Pracownika się zatrudnia po to, aby z jego pracy budować firmę. Jeśli tego nie ma, zatrudnienie nie ma sensu. Niestety państwo wzmaga bezsens, dodatkowymi zbędnymi kosztami zatrudnienia.

 • A. 2023-09-14 23:26:58

  Po którejś z kolei rozmowie kwalifikacyjnej ze skierowania z urzędu, z jakimiś szemranymi typami w szemranej firmie, której nikt z urzędników nie zweryfikował, bezrobotni nie mają ochoty na ponowną rejestrację. I oto cały cud statystyk.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA