PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Niskie bezrobocie i rekordowa liczba zatrudnionych obcokrajowców. Czyli pół roku z wojną w tle

  • KDS
  • 30 sie 2022 9:15

Minęło pół roku od inwazji Rosji na Ukrainę. W tym czasie już ponad 420 tys. uchodźców z tego kraju znalazło u nas pracę. Blisko 1,25 mln cudzoziemców jest zarejestrowanych do ubezpieczenia emerytalnego, największą ich grupę stanowią sąsiedzie ze Wschodu. To rekordowy wynik.

Niskie bezrobocie i rekordowa liczba zatrudnionych obcokrajowców. Czyli pół roku z wojną w tle
Przedsiębiorcy chętnie zatrudniają pracowników z Ukrainy, zarówno do prostych prac niewymagających wysokich kompetencji, jak również w zawodach przeznaczonych dla specjalistów. (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Jeszcze nigdy na naszym rynku pracy nie było legalnie zatrudnionych tak wielu obywateli innych krajów.
  • Według danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych blisko 1,25 mln cudzoziemców jest zarejestrowanych do ubezpieczenia emerytalnego.
  • Przedsiębiorcy chętnie zatrudniają pracowników z Ukrainy, zarówno do prostych prac niewymagających wysokich kompetencji, jak również w zawodach przeznaczonych dla specjalistów - mówi Mikołaj Zając.

24 sierpnia minęło pół roku od napaści zbrojnej Rosji na Ukrainę. Od początku wybuchu wojny, na mocy uproszczonych procedur zatrudnienia uchodźców, pracę w naszym kraju znalazło ok. 420 tys. osób, we wszystkich sektorach gospodarki. Jedynie 4,3 proc. z nich zarejestrowanych jest nadal, jako bezrobotni.

Z danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że pod koniec lipca w Polsce zatrudnionych było niemal 736 tys. Ukraińców. Pozostali obcokrajowcy zatrudnieni w kraju nad Wisłą to m.in. Białorusini oraz Gruzini.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Jednym z powodów spadków bezrobocia w kraju może być fakt, że z początkiem roku wielu Ukraińców rejestrowało się w urzędach pracy, po czym osoby te znajdowały pracę lub wracały na Ukrainę, więc się wyrejestrowywały – mówi Mikołaj Zając, ekspert rynku pracy, prezes polskiej firmy doradczej Conperio, który dodaje, że stopa bezrobocia w lipcu utrzymała się na rekordowo niskim poziomie 4,9 proc., czyli tym samym, co w czerwcu.

Gdzie pracują Ukraińcy?

Jak pokazało ostanie pół roku, rynek pracy był chłonny i gotowy na przyjęcie setek tysięcy nowych pracowników. Głównie w przetwórstwie przemysłowym, transporcie, produkcji, usługach, rolnictwie i budownictwie, choć nie tylko. Na portalach z ofertami pracy znaleźć można ogłoszenia w języku ukraińskim od pracodawców, którzy szukają pracowników na stanowiska: lekarz, pielęgniarka, pomocniczy personel medyczny, czy opiekun osoby starszej. Jak podkreśla Mikołaj Zając, cudzoziemcy w Polsce mogą znaleźć pracę praktycznie w każdym sektorze gospodarki.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Niskie bezrobocie i rekordowa liczba zatrudnionych obcokrajowców. Czyli pół roku z wojną w tle

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA