Niska wydajność w pracy. Jak sobie z nią poradzić?

Niska produktywność coraz częściej spędza sen z powiek liderom biznesu, politykom i ekonomistom, którzy stoją przed wyzwaniem rozwiązania dla tego narastającego problemu. Odpowiedzią na te potrzeby może być tworzenie w organizacjach schematu współdziałania pracowników z nowoczesnymi narzędziami i technologiami.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Niska wydajność w pracy. Jak sobie z nią poradzić?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

12 lis 2015 12:49


W trakcie ostatniego kryzysu finansowego, spowolniona gospodarka najbardziej rozwiniętych państw świata negatywnie wpłynęła na dalszy wzrost wydajności pracy. To właśnie wtedy wielu decydentów w firmach zaczęło poważnie traktować ten problem oraz szukać odpowiedzi na pytanie: co hamuje wzrost produktywności i jak sobie z tym poradzić? Zdaniem Alistaira Coxa, CEO Hays istnieją dwa rozwiązania dla tej kwestii.

Odpowiedni ludzie na odpowiednim stanowisku

Obowiązkiem organizacji jest dołożenie starań, aby wszystkie stanowiska były zajmowane przez profesjonalistów dopasowanych do nich kompetencyjnie oraz rozumiejących cele firmy. Personel, który wyznaje filozofię działania organizacji czuje się integralną częścią firmy, co przekłada się na większe zaangażowanie i lepsze wyniki .

– Dobry przykład filozofii pracy powinien płynąć od kadry kierowniczej i rozprzestrzeniać się na całą strukturę firmy. Tylko wtedy każdy pracownik wie, co jest najważniejszym celem organizacji i czuje się zainspirowany do lepszego wykonywania swoich obowiązków – ocenia Alistair Cox.

Nowoczesne technologie i szkolenia

Dzięki udostępnianiu pracownikom nowoczesnych narzędzi pracy oraz szkoleń z zakresu ich obsługi, personel nie pracuje ciężej czy więcej, ale mądrzej i efektywniej.

– Wiele świadomych problemu produktywności firm inwestuje w najnowocześniejsze narzędzia obsługi klienta i wsparcia biznesu. – mówi Alistair Cox. – W Hays istnieje program kompleksowych szkoleń z zakresu zwiększania wydajności pracy, skierowanych zarówno do menedżerów, jak i konsultantów. Dzięki przygotowaniu teoretycznemu, potrafią oni prawidłowo oceniać wyniki zespołów, organizować i wykorzystywać posiadane informacje oraz rozplanowywać swój czas - dodaje.

Idealne połączenie

Zdaniem Alistaira Coxa, zmotywowana kadra wyposażona w odpowiednie narzędzia to klucz do efektywnej i wydajnej pracy.

– Z mojego doświadczenia wynika, że zwiększenie produktywności jest najczęściej wynikiem odpowiedniego przygotowania pracowników oraz dostarczenia im nowoczesnych technologii, wspierających ich w wykonywaniu codziennej pracy. Należy jednak nadmienić, że udostępnione narzędzia muszą być dobrane do specyfiki i zakresu obowiązków na danym stanowisku komentuje Cox.

Istotnym argumentem za zwiększaniem zaangażowania pracowników i dokładaniem starań, aby pracowali zgodnie z filozofią firmy jest fakt, że technologie i szkolenia są dostępne dla wszystkich firm, również tych z jednej branży.

– W takich sytuacjach jakość i produktywność pracy personelu jest często jedynym czynnikiem wyróżniającym organizację na tle konkurencji – mówi Alistair Cox. – Dlatego należy inwestować te same pokłady czasu i pieniędzy zarówno w technologie, jak i w pracowników, ponieważ powodzenie misji zwiększania wydajności jest zależne od obu tych czynników - dodaje.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.