PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Niezadowoleni z pensji i polityki HR. Tacy są pracownicy - więźniowie

  • Justyna Koc
    jk
  • 16 mar 2017 10:42

W sytuacji rynku pracownika i problemów z rekrutacją, tzw. pracownicy-więźniowie to utracony potencjał, z którym można pracować. Tej kwestii Aon Hewitt poświęcił raport "Actively Disengaged & Staying. Dealing with prisoners in the workplace".

Niezadowoleni z pensji i polityki HR. Tacy są pracownicy - więźniowie
Dla cześć pracowników firma staje się jak więzienie, daje pewność "dachu nad głową" ale nie motywuje (fot.pixabay.com)
REKLAMA

• Jak wynika z szacunków, pracownicy – więźniowie stanowią 8 proc. zatrudnionych.

• Ich cechami charakterystycznymi są brak motywacji do pracy i równolegle wysokie przywiązanie do pracodawcy.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Wzrost grupy "więźniów" w skali wszystkich pracowników może mieć negatywne skutki na zaangażowanie całego zespołu - przestrzegają eksperci.

Pracownicy – więźniowie to osoby pozostające w organizacji, pomimo braku zaangażowania i motywacji do pracy oraz braku pozytywnych opinii na temat swojego pracodawcy. Są to najczęściej pracownicy szeregowi, nie wykorzystujący swojego potencjału. Pomimo swoich słabych wyników, pozostają oni niezwykle krytyczni wobec prowadzonej w firmie polityki zarządzania zasobami ludzkimi. Ich procentowy udział w organizacji jest wprost proporcjonalny do stażu pracy.

Do grupy pracowników – więźniów, częściej należą osoby z kilku, a nawet kilkunastoletnim stażem pracy. W grupie pracowników zatrudnionych od 1 do 2 lat "więźniowie" stanowią tylko 6,3 proc. pracowników, w grupie ze stażem 6-10 lat udział wzrasta do 8,9 proc., a wśród pracowników zatrudnionych ponad 25 lat wynosi 17 proc.

– Osoby długo związane z jedną organizacją mają dużo większe szanse na zostanie pracownikami – więźniami. Ma to związek m.in. z mniejszą uwagą jaką pracodawcy poświęcają swoim dojrzałym pracownikom, koncentrując się często na osobach nowozatrudnionych – wyjaśnia Olga Leszczyńska, szef programu Aon Najlepsi Pracodawcy.

Krytyczni i zdemotywowani

Jak wynika z raportu "Actively Disengaged & Staying. Dealing with prisoners in the workplace" Aon Hewitt elementami, które wyróżniają pracowników – więźniów są również:

• krytyka wobec polityki zarządzania zasobami ludzkimi – tylko jedna czwarta "więźniów" uważa zarządzanie procesem rozwoju pracowników pozytywnie, twierdząc, że wspiera koncentrowanie się na osiąganiu lepszych wyników. W przypadku pozostałych pracowników zadowolenie z procesu jest nawet dwa razy wyższe;

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Niezadowoleni z pensji i polityki HR. Tacy są pracownicy - więźniowie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA