PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Niewolnictwo nie istnieje? Czas zrobić rachunek sumienia

Weryfikacja przestrzegania praw człowieka w organizacjach znajdujących się w łańcuchach dostaw staje się normą. Upublicznione przez media kilka lat temu warunki zatrudnienia w zakładach dostarczających produkty lub półprodukty wielu uznanym, globalnym producentom sprawiły, że dziś firmy dokładniej muszą przyglądać się nie tylko sobie, ale także tym, z którymi współpracują. - Każda organizacja, która przechodzi przez taki proces, robi rachunek sumienia. To jest nasza deklaracja funkcjonowania, manifest wartości, jakimi się posługujemy - mówi w rozmowie z PulsHR.pl Artur Pollak, prezes APA Group.

Niewolnictwo nie istnieje? Czas zrobić rachunek sumienia
Łamanie praw pracowniczych, praca dzieci czy praca przymusowa – to problemy, z którymi nadal nie poradził sobie biznes (fot. Pixabay)
REKLAMA
  • Szacuje się, że około 40,3 mln osób na świecie doświadcza jakiejś formy współczesnego niewolnictwa, z czego 24,9 mln – przymusowej pracy (w tym 16 mln w sektorze prywatnym, a 4 mln są zmuszane do pracy przez władze państwowe).
  • Przyjęcie przez Parlament Europejski rezolucji dotyczącej należytej staranności i odpowiedzialności przedsiębiorstw to jeden z ważnych kroków na drodze do przestrzegania praw człowieka oraz standardów środowiskowych w łańcuchu dostaw.
  • Społecznie odpowiedzialne podejście biznesu wymaga sprawdzenia, czy dostawcy, z którymi firma współpracuje, przestrzegają praw człowieka i dbają o wymiar środowiskowy.

Większość łańcuchów dostaw to globalne sieci. Często sięgające do krajów, gdzie standardy społeczne i środowiskowe nie są przestrzegane.

Łamanie praw pracowniczych, praca dzieci czy praca przymusowa oraz brak dbałości o wymiar środowiskowy – to problemy, z którymi nadal nie poradził sobie biznes. Jako konsumenci, kupując produkt, który powstał z naruszeniem standardów społecznych, często nieświadomie wspieramy te praktyki.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

O jakich sytuacjach mówimy? Na przykład o pracy przymusowej lub wymuszonej, pracy w warunkach niehigienicznych lub niebezpiecznych, pracy dzieci. Problem jest spory. Szacuje się, że na świecie co 5 minut z powodu złych warunków pracy ginie jedna osoba; rocznie jest to ponad 2,78 mln zgonów. Ponad 150 milionów dzieci na świecie musi pracować, z czego prawie połowa zaangażowana jest w pracę w warunkach niebezpiecznych.

Mimo nagłośnienia przez media takich sytuacji (jeden z najświeższych przykładów to przygotowania do Mundialu w Katarze), problem łamania praw człowieka przy pracy jest duży. I równie duże problemy wizerunkowe może przysporzyć firmom, które (często nieświadomie) współpracują z takimi organizacjami. 

Na świecie co 5 minut z powodu złych warunków pracy ginie jedna osoba (fot. Hermes Rivera/Unsplash)
Na świecie co 5 minut z powodu złych warunków pracy ginie jedna osoba (fot. Hermes Rivera/Unsplash)
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Niewolnictwo nie istnieje? Czas zrobić rachunek sumienia

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • zbyszko 2022-08-12 14:52:24

    PIP się niczym nie interesuje, od 9 lat w firmie Milmex w Sosnowcu pracujmy bez wynagrodzeń!!!

REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA